Meselenin aslı budur

Bu, bütün taraflara ders olmalı

Bir devletin resmi yetkilileri, bütün dünyanın gözleri önünde rezil olduktan ve insan içine çıkamaz hale geldikten sonra, rezilliklerini kabullenmek ve bir daha aynı hataları yapmamak yerine, art niyetle ve aba altından sopa göstermek maksatlı açıklamalar yaparlarsa, neyi ve kimi kastettiklerini açıkça ifade edemedikleri açıklamalar yaparlarsa, rezillik üstüne rezillik olur ve böyle nasıl kıvıracaklarını şaşırır hale gelirler. Her yeni hamlelerinde daha çok rezil olurlar.

Zaharova’nın, Tayyip’in boşdanışmanlarından İhsan Şener’i kastederek o cümleleri kurmadığı, aslında onun üzerinden şahsımı tehdit etmek, tavır yapmak ve Türkiye’deki dengeler içinde beni sıkıştırmak istediği, “Mfs’yi durdurun yoksa bütün Türkiye tehlikeye düşer. Halimize bakın, çıldırıyoruz.” demek istediği, bunu da eline yüzüne bulaştırdığı çok açık .

Dünya üzerinde, gerek sahadaki istihbarat gücü, gerek teknik/elektronik ve gerekse de metafizik istihbarat gücü benim kadar kuvvetli olan hiçbir lider yok. Hiçbir hükumet ve teşkilat yok. Boşdanışman Şener’in ifadelerinde Rusya’ya, KGAÖ’ye, sözde barış gücüne karşı hiçbir açık ifade de yok. Bu nedenle Lavrov bu gün yaptığı açıklamada, Şener’in ifadelerine dair “en hafif tabirle, anlaşılmayan bir açıklama yaparak” ifadesini kullanmak zorunda kaldı. Zaten Türkiye’deki resmi yetkililerden de üzerine alınan ve cevap vermek zorunluluğu gören hiç kimse yok. Onlar da Rusların ne yapmak istediğini, yapamayıp bir kez daha rezil olduklarını çok iyi biliyorlar.

Türkiye’de resmi idare tam kadro halinde Rus yanlısı durmuş ve Türk milletine ihanet etmeye devam etmişken… Halkın çok da varlığını bilmediği ve tanımadığı, bu güne kadar bir ağırlığı da oluşmamış ve itibar da görmemiş bir boşdanışmanın… İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir ‘kültür merkezinde’ düzenlenmiş, hiçbir vekil ya da bakanın katılmadığı, il valisinin, kaymakamın ve il emniyet müdürü ile okul müdürlerinin katıldığı bir konferansta… Lavrov’un tabiriyle “Ne dediği anlaşılamayan” bir şeyler söylemiş olmasını… Tutup da o konferanstan altı gün sonra mevzu etmeleri ve bunu yaparken şahıs, mekan ismi ve tarih verememeleri… Zaharova ve Lavrov dahil bütün Rus idari kadrosunun ne kadar kızgın olduklarını, bana çatacak bir mevzu bulamasalar da günler sonra bu kadar lüzumsuz bir şahsı ve konuşmalarını alet etmek istediklerini… Bu seviyeye kadar sıkışıp düştüklerini ve bu hamlelerinin de ayrıca çaresizliklerini, perişan hallerini, adımı dile getirerek beni tehdit edebilecek bir güçleri bulunmadığını… Bütün dünya görmüş ve anlamış oldu.

Meselenin aslı budur ve ben istihbarat gücümle baştan itibaren biliyorum ki orada Zaharova adımı açıkça zikredecek cesareti bulunmadığı için aba altından sopa göstermek dediğimiz şeyi yapmak istemiş ve bu da eline ayağına dolaşmıştır. Bu gün Lavrov’un çıkıp kurduğu birkaç cümle de herkese Rusların nasıl hallerde olduklarını iyice göstermiştir.

Bunu yapmadan öncesinde Kazakistan’a dair son şanslarını denediler, yeniden oyunlar kurmak istediler, Kazakistan’a hususi bir heyet de gönderdiler, tekrar tekrar iletişim imkanı bulup konuştular ama her neyi denedilerse de istedikleri sonucu alamadılar. Sonra, yazımda da ifade ettiğim gibi, öfkesi mantığını kırmış bir vaziyette böyle saçmaladılar.

Dünyanın başka yerlerinde, başka yetkili kişiler de bu güne kadar çok defa adımı anmadan bana doğru taşlar attılar ama ben, kimi kastettiklerini çok iyi bildiğim halde üzerime alınmadım. Çünkü, bu taş atanların yürekleri olmadığı, mert olmadıkları, adımı zikrederek taşlayacak güçleri bulunmadığı gözler önündeydi ve bir şekilde hayasızca kıvırmak isteyecekleri şüphesizdi. Bu vakada ise Rusların kıvıracak bir hareket sahası yok.

Evet… Henüz kendi ülkesinin idaresini resmen eline almamış 40 yaşında bir Müslüman Türk, hiçbir resmi ziyaret/toplantı da yapmadan, oturduğu yerden dünya düzenini alt üst etmiş ve şimdilik sadece Rusyayı bu enkazın altında bırakmıştır. Üstelik bunu “Çok yakında Rusya’ya çok ağır darbeler vuracağım. Rusya’ya karşı topyekun bir gayr-i nizami harp başlatıyorum” demesinden çok kısa süre sonra yapmıştır. Mesele budur, Ruslarda görülen de bunun hazımsızlığıdır.

Ve Ruslar biliyorlar ki hala Kazakistan başta olmak üzere Türk devletlerinde bir şeyler karıştırmak isterse, çok yakında Rusya’nın ciğerini sökeceğim. Bunu da yazdım, sonra demedi demesinler…

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

..

Bir Yorum Yazın