An itibariyle iki kutuplu bir dünya var; mfs’den yana olanlar ve mfs’ye karşı olanlar…

Rusya, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, ABD, İran, Pakistan ve Hindistan’ın çok büyük bir mücadele verdiği Afganistan/Taliban meselesinde, bu ülkelerin hiç beklemediği yönde gelişmeler oldu ve oluyor.

Her geçen saat, dünya üzerinde “olağan üstü” ve “çok şaşırtıcı” görülen gelişmeler oluyor. Bu hadiselerin yaşanma hızına yetişemeyen siyasetçiler ve siyaset yorumcuları var.

Öyle baş döndürücü ve şaşırtıcı şekilde gelişmeler oluyor ki, bilmem kaç tanesi bir araya gelmiş bu ülkeler, karşımda çaresiz kaldılar diye, bunların bazılarına hasım olarak bilinen İngiltere ve Fransa bile, açıkça hasımları lehine çıkışlar yapmak zorunda kaldı.

Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan ve ABD’nin açıkça mücadele ve müdahale ettiği Afganistan/Taliban meselesinde aciz kaldıklarını gören İngiltere ve Fransa, “Rusya ve Çin’e yardım etmek zorundayız.” mealinde açıklamalar yaptılar.

Bu şekilde, beklemedikleri yönde hareket eden dünya devletlerini/liderlerini yönlendirmek ve kendilerini şok eden bu rezil hali ortadan kaldırmak istediler. Son bir çare olarak bunu denediler. Peşleri sıra pek çok ülke benzer açıklamalar yapacak, siyasi sahada benzer duruş sergileyecek diye umdular. Bu kadar düştüler, bu kadar zayıf ve çaresiz hallerini gözler önüne sermek zorunda kaldılar. Dev gibi gösterilen bu kadar ülkenin gücünün bize yetmediğini ve kendilerinin de açıkça onların yanında durmaları gerektiğini gözler önüne sererken, aslında kendilerinin de bitmiş, tükenmiş halde olduklarını gözler önüne sermiş oldular. Bu saat oldu da peşlerinden giden yok.

Bu bloğun çok yakında, çok gürültülü şekilde yıkılacağını dünyada akl-ı selim olan herkes iyice gördü. Zaten kırılmış 18 kalemin arasında bu ülkelerin bazılarından etkili kişiler ve hatta yetkili liderler de var.

Ben, yaptığım pek çok şeyi, çok öncesinden ilan ederek yaptım. Dinlememişlerdi, kabullenmek istememişlerdi. Her seferinde mahcup ve mağlup oldular. Bu defa da dünya dengelerini bu şeklde değiştireceğimi çok önceden haber verdim ama yine beni dinlemediler. Bu da kendi tercihleri…

Yok olmak isteyenler, karşıma geçebilirler.

Mehmet Fahri Sertkaya