Olamazlar

Rusya ile Çin asla gerçek dost ve müttefik olamayacağı gibi… Kuzey Kore ile Rusya da tabiatları icabı, asla gerçek dost ve müttefik olamazlar.

Köşeye sıkışmış olan ve hayatta kalmaya çabalayan Rusya’nın, Kuzey Kore hamlesi de balon… Kuzey Kore sadece kara paradan anlar ve ona kıymet verir. Ruslar, Kuzey Kore’ye kara para işlerinde paylarını artırmayı vaad ederler ve aralarındaki en ileri seviyedeki anlaşma ancak bu kadarla sınırlı olur. Para yoksa, anlaşma yok. Kuzey Kore de ekranlara oynar, Rusya’ya yarayacak bir kaç hamle yapar.

Ben yakın geçmişte Kuzey Kore’yi Güney Kore’nin üzerine yönlendirdiğimde, Kuzey Kore’yi bir avuç parayla durdurmuşlardı. Bunu yaparken hiç zorlanmamışlardı.

Kuzey Kore, nükleer silahlara sahip aç bir ülke… Ülkeden sayılır mı, o tarafı da ayrı bir tartışma konusu. Başka ülkeler “insani yardım” görüntüsü altında Kuzey Kore’ye gıda ve ilaç vermeseler, aslında kara para işlerindeki payının bir kısmını bu yolla ödemeseler, Kuzey Kore halkına kıran girer. Nüfusu kırılır.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: image-19.png

Dünyada iyice yalnızlaşmış olan Rusyaya, Kuzey Kore denilen açlar ülkesi de gerçekten fayda/destek sağlayamaz. Rusya, son nefeslerini çok zorlanarak alıp veren, çok hasta ve güçsüz olan, ölümü beklenen bir ihtiyar misali bir halde… Bu nedenle de Rusya-Ukrayna arasındaki sözde özel askeri operasyonu ve ayrıca sözde Tahıl Koridorunu bitirmemek için onlarca ülke organize halde uğraş veriyor.Ayrıca, köpeklerin birbirleriyle dostluğu, önlerine kemik atılana kadardır. Manevi değerleri ve davaları olmayıp da hep maddi değerler peşinde koşanlar, asla gerçekten dost olamazlar, büyüyemezler, yükselemezler, müreffeh bir ülke olamazlar, huzur bulamazlar ve başka ülkelere de huzur vermezler.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: image-20.png

Nükleer silahlara gelince, dünyada çok sayıda ülkede çok yüksek sayıda nükleer silah bulunuyorsa, aralarından birinin ya da birkaçının, diğerlerini sürekli nükleer silahlarla korkutması, caydırması mümkün olamaz. Çünkü atana atarlar. Hatta bir atana, on ya da onlarca da atarlar.

Görünürde Rusya’nın etrafı düşmanlarıyla çevrili iken ve neredeyse bütün batı dünyası ve NATO teşkilatı da ona düşman iken, düşmanlarının çoğunda nükleer silahlar varken, o İngiltere casusu Putin hala nükleer de nükleer deyip duruyorsa, ortada sadece bir danışıklı dövüş vardır. Bunun başka türlü bir izahı mümkün değil. Kuzey Kore’nin nükleer silahları da gerçekten caydırıcı değil. Danışıklı dövüşmeler olmasa, Kuzey Kore sorunu şimdiye yüzlerce defa kökünden çözülmüştü. Birkaç nükleer füze gerçekten bir yerlere atılsa bile…

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: image-22-1024x576.png

Şu anda dünya siyasetindeki mücadelenin içinde gerçekten bir Rusya devleti/tarafı yok, artık Rusya’nın Kuzey Kore’den bile farkı yok. Lakin eski Rusya varmış gibi gösteriliyor. Rusya, kendini savunamayacak, kendi sorunlarını çözemeyecek, askerine maaş ve erzak veremeyecek halde. Bu şartlara rağmen böyle görünmesini de Rusya’nın düşmanı olarak bilinen ama onunla her türlü kara para ve sömürme işlerinde bu güne kadar ortak çalışan onlarca ülke sağlıyor.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: image-23-1024x495.png

Bu günlerde, kontrol altında olduğu bilinen dünya genelindeki belli başlı yayın/haber kuruluşlarında, bu anlattıklarımın aksine olarak estirilen sanal Rusya rüzgarına kimse kanmamalı.

Herkes, Putin sonrasına da Rusya sonrasına da hazır olmalı. Çünkü, Rusyanın iç dinamikleri, üzerlerine düşenleri yapamadılar ve ortada bir Rusya kalmayacak, paramparça olacak.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

..

Bir Yorum Yazın