Her yer iyice bir yansın, yıkılsın ve milyonlarca can kaybı yaşansın, sonra bir şeyler yaparlar. “Rabbim bizi af etsin” de diyebilirler.

Yapacak olsalar zaten bu kadar senedir yaparlardı. Millet elinde kovalarla denizden su çekerek söndürme araçlarını doldurmaya çabalarken, sahil güvenlik bile ortada yoktu. Çevre şehirlerin itfaiyeleri, çiftçilerin su motorları bile ortada yoktu. Rusların sözde söndürme uçaklarının kasten suları etkisiz şekilde attıkları defalarca video kaydına alındı. Devlet ortada yoktu, ordu ortada yoktu, yetkililer ve ilgili kuruluşlar gerçek manada ortada yoktu.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün soru karşısında verdiği cevap bile, neyin ne olduğunu, bunların Türkiye’nin ve Türk milletinin dertlerini dert edinmediklerini, umursamadıklarını gösteriyor:

“Şu an olgunlaşmış bir çözümümüz yok. Ancak yeni bir mühimmat da üretmek mümkün. Bir grup arkadaşımız bunun üzerinde çalışırken bir grup arkadaşımız da var olan mühimmatların İHA’larda nasıl kullanılacağına ilişkin çalışıyor”

Mehmet Fahri Sertkaya