Bu videodan da anlaşılmaktadır ki sadece bakanlar ve vali değil, Bozkurt’taki Berke Barajı AŞ’nin yetkilileri de yalan beyanlarda bulunmuşlardır. Yaşanan maddi/somut gerçekleri gizlemek, sorumluluklarını gizlemek, bine yakın insanın ölümünden ötürü yargılanmamak için, mevcut suçlarına türlü suçları daha eklemişlerdir.

Türkiye bir hukuk devletidir ve bu katliam suçunda sorumluluğu bulunan muhtarından kaymakamına, valisinden bakanına, müteahhidinden belediye başkanı ve baraj sorumlularına kadar herkes yargılanmalıdır.

Baraj sorumlularının, yalanlarla kamuoyunu kandırmak için yaptığı açıklamada, suyu tutan regülatör kısmının yıkıldığına dair bir beyan olmadığı gibi, bu kısmın tutabileceği su miktarının felakete sebep olmayacak kadar az olduğu ifade edilmiştir. Oysa, bütün çevreye aşırı yağışın saatlerce yağdığı, bunların çay yatağına akarak toplandığı, çayı da böyle bir settin kestiği ve settin arkasındaki kilometrelerce mesafede aşırı su biriktiği, settin kırılmasıyla da bu birikmiş suyun bir anda aşağı aktığı anlaşılmaktadır. Bu set, olağan şartlarda çok su tutmuyor olabilir, bir tehdit/tehlike oluşturmadığı iddia edilebilir ama böyle olağan üstü şartlarda çok miktarda suyu tutacağı hesaplanabilirdi, hesaplanmalıydı.

Bu saat oldu, Bozkurt’taki karakolu kimlerin aradığı ve “Burada kapak patladı, sular aşağıya geliyor. Kaçın” dediği bile soruşturulmadı. Bu saat oldu, o Soysuz herif, Pakdemirli, Vali ve diğerleri hakkında bir soruşturma başlatılmadı.

Dahası da var ki, Bozkurt’ta yaşayan gençlerin sosyal medyada paylaştığı videolar büyük destek gördüğü ve gerçeklerin meydana çıkartılmasına sebep olacağı anlaşıldı ve bu kişiler resmi kimlikli kişilerce tehdit edilerek susturuldular.

Bıçak kemiğe dayanıyor. Memleketin idaresini ele geçirmiş insan şeytanları haddi iyice aşıyor.

Ha bu gün, ha yarın çok daha büyük felaketlerin yaşanacağı şimdiden anlaşılıyor, ne onlara doğru düzgün tedbirler alınıyor, yaşanmış felaketlerde sorumlular yargılanıyor. Türkiye’ye ne oluyor? Türkiye, devlet olmaktan mı çıkıyor? Milletin ne yapması isteniyor, bekleniyor?

( https://tt.me/AkademiDergisi/AXtMf7zvPzE )

Mehmet Fahri Sertkaya