Karadeniz bölgesinde çok çok şiddetli yağışlara, sellere, toprak kaymalarına ve toplu ölümlere karşı her türlü tedbirlerin alınması gerekiyor.

Şu şartlarda derhal yapılması gereken en öncelikli işlerden biri, bütün ordu ve kolluk kuvvetleri mensuplarına hızlandırılmış şekilde felaketlere müdahale eğitimi vermektir. Askerler ve polisler, başlarındaki subaylar ve amirler/müdürler, her türlü afete nasıl müdahale edileceğini, insanların nasıl kurtarılacağını ve yönlendirileceğini, devletin kurumları arasında nasıl en iyi şekilde koordinasyon sağlanacağını, eldeki küçük araçlar, aletler ve imkanlarla nelerin başarılabileceğini bilmeliler.

Sel baskınında, deprem esnasında ve sonrasında, orman yangınlarında nelere dikkat edip nasıl müdahaleler yapmaları gerektiğini bilmeliler.

Bu daha önceden yapılmış olsaydı, şu orman yangınları aynı anda kırk yerde bile çıkmış olsa, çoktan söndürülmüştü.

Saniyeler içinde bir ağacı kesip öte yana atabilen, orman yangınların sıçramalarla devam etmesine set açabilen yüksek sayıda araç-makine var Türkiye’de ama hala bunları organize eden olmadı.

Türkiye’de valiler ne iş yaparlar, kendimi bildim bileli bu sorunun cevabını bulamadım. Bir şehre vali atacaksa, nasıl olur da o vali, her türlü afet anında en iyi idareyi sağlamak için eğitilmiş olmaz. Türkiye’de kaç vali, hangi felaket sırasında ve sonrasında varlığını gösterebilmiş.

Şu son yangın videoları da gösteriyor ki valisinden köylüsüne kadar vatandaşlarımızın tamamına yakını eğitimsiz.

Mehmet Fahri Sertkaya