Ortak paydalar gözetilmeli…

Daha önce de birkaç kez ifade etmiştim. Esed akıllı bir siyasetçi. Her zaman içinde bulunduğu şartları doğru okuyabiliyor. Üstelik buna uygun kararlar alıp uygulama kısmında da kararlarında sabit/kararlı durabiliyor. Mücadeleci bir yapısı da var. Hedefe ulaşmak için bazen geri durması gerektiği, susması gerektiği, taviz vermesi gerektiği yerleri de iyi seçebiliyor.

Yeni oluşan şu siyasi ve askeri dengeler içerisinde ne yapması gerektiğini uzun uzun tahlil ediyordur. Arada halen bulunan çok sayıda soruna ve farklılıklara rağmen, HDPKK/YPG/PYD’nin yok edilmesi sürecinde Esed’le de paslaşılabilir.

Hükumet, Suriye’de Esed’le irtibat kurmalı, HDPKK/YPG/PYD’nin ve bunlar üzerinden türlü oyunlar kurmuş bazı devletlerin Suriye üzerindeki emellerine mani olmakta Esed’le ortak noktada buluşulmalı. Bu tavır, Rusya’nın ve İran’ın Suriye’den çıkartılması sürecini de başlatacak bir tavır olacaktır.

Ruslar zaten Esed’i olağanüstü derecede ezdiler, kırdılar, kullandılar, bezdirdiler… MİT’ten yetkili birileri Esed’le yan yana gelerek, güven vererek görüşebilir. Esed de olur verdikten sonra bu dengeyi bozmaya ne Rusya’nın ne de ABD ile Almanya’nın gücü yetebilir.

Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın