The Core(Çekirdek) filmi bilimkurgu değil.

Filmde, ABD ordusu gizlice yaptığı çalışmalarla istemeden bu dengeleri bozmuş ve sivil bilim adamlarından destek istiyor. Dengeyi bozmalarına da dünyanın çekirdeğinin dönüşünün durması sebep olmuş. Tabiatın yeniden normale dönmesi için dünyanın durmak üzere olan çekirdeği yeniden döner hale getirilmeli. Plan da belli: dünyanın merkezine gitmek, çok güçlü nükleer bombaları art arda patlatmak.

Ama nasıl bir araçla? Senaryonun buraya kadar olan kısmı HAARP kapsamında yapılan araştırmalardan, tartışmalardan, yazılan kitaplardan, hazırlanan internet sitelerinden bile elde edilebilecek “varlığı resmen kabul edilmemiş ama elde edilmiş gerçek teknolojiler/bilgiler”di ama filmin senaristleri ve yapımcıları “nasıl bir araçla?” kısmını da kurgu ile değil, gerçek hayattan esinlenerek yazdılar.

Filmde canlandırılan o teknoloji de gerçek. Dünyamızda o görülen teknik var. Taşı, toprağı yakıyorlar. Lakin Konya dahil olmak üzere dünyanın pekçok değerli maden bölgesinde gizlice maden çalışması yapanlar, farklı teknoloji kullanıyorlar. Onların aracı, önündeki toprağı taşı yakmıyor. Sıkıştırıyor, hacmini değiştiriyor ve bu, yakmaya nispetle çok daha kolay, hızlı, az enerji ve zaman gerektiren bir teknik… Üstelik yakmadıkları için daha sonra toprağın hacmini eski haline de getirebiliyorlar.

(Resim: Uzay aracı gibi görünen ama uzaya değil dünyanın merkezine giden maden aracının içinin gösterildiği bir sahne. The Core filmi…)

The Core (Çekirdek) filminden bir sahne…

Yıllardır çok tekrarla bu filme dair yazılar yazmıştım, değerlendirmeler yapmıştım. The Core filmi de bilimkurgu değil. Gerçekte var olan, elde edilmiş olan gizli teknolojilerin ve bilgilerin sinemaya uyarlanması…

Dünyanın bir manyetik alanı var ve insanlardan, bitkilerden sonra hayvanlar da dünyanın doğal manyetik alanı sayesinde sağlıklı yaşayabiliyorlar. Bu manyetik alan bir sebeple bozulursa atmosferin dengesi de bozuluyor. Bunun neticesi olarak yağmurların, rüzgarların, depremlerin, dünyanın ısı dengesinin ve dünya üzerinde canlı olan her şeyin ayarı kaçıyor.

The Core filminden başka bir sahne…

Sanki bir uzay aracı hassasiyeti ile özel olarak üretilmiş olan maden aracı önce okyanusa giriyor, sonra okyanusun altındaki toprak kısmından yerin altına, dünyanın çekirdeğine doğru devam ediyor. Önünde henüz dünyaya duyurulmamış, bir bilim adamının gizli çalışmaları ile geliştirdiği ve toprağı yakan bir teknoloji var.

Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın