Dünya çoktan değişti

Sadece Amerikanın değil, Rusya’nın da çekingen duruşu ve çok büyük güç ve moral kaybettiği her ülke tarafından açıkça görülebiliyor. Bu dengeler bu şekilde devam ettirilebilirse Rusya kısa süre sonra ve kolayca parçalanacaktır. Rusya Federasyonunda bir milli birlik ve bütünlük yok. Türkiye ile birlikte hareket edenler, Rusyayı da kolayca parçalayacak ülkeler arasında yer almış olacaklar.

Çin kendi derdine iyice düşecek, ABD’ye sızmış olsa bile işte bu kadar çaresiz ve güçsüz kalacak ve neticesi olarak bütün dünyanın hışımına uğrayıp parçalanacaktır. Almanya, Fransa ve daha başka Avrupa ülkelerinde iktidarlar tamamen değişecek ve dış siyasetlerinde de köklü değişmeler olacaktır.

“Beyin ölümü gerçekleşti” denilecek kadar köktü hallerde olan NATO bir anda can bulacak, tarihinde hiç olmadığı kadar güçlenecek ve etkin rol oynayacaktır. Stoltenberg şu ana kadar doğru kararlar aldı ve hamleler yaptı. Lakin yakın gelecekte kazananlar klübünde olmak isteyenler, bu günlerde Tayyip’le ve Türkiye ile kolkola olmak zorundalar. Sadece Türkiye’yi ateş hattına sürükleyen bir siyaseti sergilemek isteyenler de kaybederler.

ABD’nin ne olacağı ise Çin casusu Biden ve Kamala’dan sonra kimin başkan olup nasıl bir siyaset izleyeceğine kalacaktır. Trump’ın çok çok kısa süre içerisinde tekrar ABD Başkanı olmasının önünde şu an için hiçbir mani yok. Şu konseylerdekiler artık titreyip kendilerine gelmeliler. Gerçekçi olmalılar. Eski dünya yok. Son iki sene içinde dünyada herkesin ama herkesin gördüğü çok büyük değişiklikler yaşandı. Pek çok gelişme konsey üyelerinin istediklerinin, planladıklarının dışında oldu, yaşandı, yaşanıyor. Hep hatalı kararlar aldılar. Şimdiden sonra da hatalı kararlar almamalılar. Üyeler arasındaki görüş ayrılıklarının sahada kaybettirdikleri şeyler, artık telafisi mümkün olmayan şeylere dönüştüler.

Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın