Hayal dünyasından çıkmak gerekiyor.


Kanal İstanbul ilan edildikten hemen sonrasında “Bu proje asla gerçekleştirilemez” dedim. On seneden fazladır yayıncılık yapıyorum, Türkiye’nin ve dünyanın türlü meselelerine temas ediyorum. Bu süre zarfında da Kanal İstanbul’un hiçbir zaman gerçekleştirilemeyeceğini söyleyip durdum.

Hala aynı kanaatteyim. İlan edildiği zaman bunun yapılması mümkün değildi, şimdiler ise hiç mümkün değil. Öncelikle devletin hazinesi eksi değerde, para yok, gelirler iyice düşüyor, borçlar dağ gibi oldu. Çok yakında kuraklık, depremler ve türlü başka afetler sebebiyle Türkiye daha da kötü bir hale gelecek ve bu proje yine gerçekleştirilemeyecek.

İstanbul boğazının dar kısımları tıraşlanacak, genişletilecek.

Bundan daha mühim bir yanı var ki böyle bir suni kanal, tabiata da son derece büyük ve sürekli zararlar verecek. İstanbul’da hayatı da kolaylaştırmayacak, aksine zorlaştıracak.

Tekrara girmeye, yıllardır ifade edilenleri tekrar etmeye gerek yok. Artık şu gerçeği bütün kişiler, kesimler, devletler kabullenmeliler. İstanbul boğazı tıraşlanacak. Dar olan kısımları, mümkün olduğunca tek bir yandan (Anadolu ya da Avrupa yanından) tıraşlanarak bu soruna çare bulunacak. Bunun, akl-ı selimle, iyi niyetle bulunabilecek başka bir çaresi yok.


Türkiye’deki en büyük kara paracı mafya reislerinden biri olan Tayyip’in pis işlerine/hesaplarına aldanıp da ellerini ovuşturarak kirli planlar yapanlar, hayal dünyasından bir an önce çıkıp sarsılsınlar. Hesapları tutmayacak, pek çok şey hesaplarının tutmasına mani olacak. Bunlardan biri de Tayyip’in/AKPKK’nin iktidarda uzun süre kalamayışı olacak. Tayyip’ten sonra gelen hiç kimse de o kanalı yapamayacak.

Bu şartlarda, bu kirli planların içinde sadece çılgınlar, paralarını kaybetmek isteyenler yer alabilirler.

Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın