Bu film aslında Ye’cüc ile Me’cüc’ü konu edinmiş: Dünyalar Savaşı (War of the worlds)

Dünyalar Savaşı, Ye’cüc ile Me’cüc, biyolojik silahlar (War of the worlds)

Bu film Ye’cüc ve Me’cüc’ü anlatıyor.

Filmin varlığından dün haberdar oldum ve dün izledim. Popüler kültürden çok uzak, film izlemeye de pek vakit bulamamış ve bulamayan biri olduğum için sık sık böyle 10-20 sene geriden geldiğim oluyor.


Sıradan izleyici anlamayacaktır ama Dünyalar Savaşı (War Of The Worlds) isimli bu filmde yapımcılar dini mesajlar vermişler. İddia doğru mudur bilmem, bu filmin, bütün zamanların en başarılı bilim kurgularından biri seçilmiş olduğu söyleniyor. Öyle söyleniyor olsa da, filmde aslında bilim kurgu yok. Dini kurgu var.

Binlerce yıldır inanılan dini meselelerin, yüksek teknolojinin yaşandığı şu günümüzün teknolojisi ile zihinlerde yoğrularak sahneye aktarılması var. Öyle ki, 2001 yılında bütün dünya basınında çok tartışılan ve sık sık haber olan e-bomba teknolojisi de senaristlere ilham vermiş ve atıldığı yerde can kaybına, yıkıma sebep olmadan bütün elektrikli ve elektronik teçhizatı yakmasından ilham alınarak 2005’te çekilen bu filme yansıtılmış. Malumunuz, bu bombaların atıldığı yerdeki teçhizatların elektronik devrelerinin yeniden yapılması ve varsa bobinlerin yeniden sarılması gerekiyor ki, filmin en başında dikkat çeken saldırı şekli de bu… Bu da gösteriyor ki filmin bu kısmı bile bir bilim kurgu değil, tam tersine olarak geriden/gecikmeli konu edilen bir gerçek teknolojik gelişme… Oysa bu filmi yazan ve çeken ekip bu kadar tecrübesiz ve vurdumduymaz değil.


Filmin en sonundaki konuşmadan anlaşılıyor ki, o gelenler Ye’cüc ve Me’cüc… İnsanlık, karşılarında çaresiz kaldığında, onları durduran da mikroorganizmalar, kurtçuklar ki tam da hadis-i şerifte anlatıldığı gibi… Ye’cüc ve Me’cüc hakkındaki sahih hadiste o kurtçuklara “hegaf” deniyor. Saldırgan olan ve dünyayı kana bulayacak, milyarlarca insanı öldürecek olan Ye’cüc ve Me’cüc’ün burunlarından girip onları öldürecekleri haber verilmiş. Belki de bir biyolojik silah türünden bahsediliyordur. O hadis ve izahı şurada mevcut. Tıklayın..


O hadiste anlatıldığı gibi, filmde de saldırgan varlıklar, dünyanın tamamını perişan ediyorlar. Yahudilerdeki ve Hristiyanlardaki Gok ve Magok’u baz almışlarsa bile, İslam’ın bu husustaki anlatımlarına da çok uymuş.


Filmin en başında, gelenler uzaylı olmasına rağmen, neden yer altından çıktıklarına anlam verilemiyor ki bu da filmi yapanların Ye’cüc ve Me’cüc ya da onların tabiri ile Gok ve Magok hakkındaki bilgilere sadık kalma isteğinden olmuş. Çünkü insanların büyük bir kısmı bunların, ahir zamanda yer altından çıkacaklarına inanıyor.


Müslümanların çoğu da, geçmişte yüksek bilim ve teknoloji olmadığı için olsa gerek, Ye’cüc ve Me’cüc hakkındaki hadisleri bu şekilde yorumlamışlar, hadislerdeki anlaşılamaz kısımlara takılıp, bunların yer altında olabileceğine inanmışlar. Bir de, izleyiciye abartılı gelecek olsa da “Aslında onlar çoktan yer altındaydılar. Milyonlarca sene önce gelmişlerdi” deniyor filmde… Ye’cüc ve Me’cüc’ün daha önce Hz. Zülkarneyn zamanında da dünyamıza gelip harp etmiş olduklarına gönderme yapılıyor. Malumunuz, bir daha dünyaya gelip saldıramasınlar diye onlara set çeken kişi Hz. Zülkarneyn’dir.


Filmin sonuna doğru aksiyon ve heyecan yüksek iken, hızlı gelişen, çok kısa süren ve beklenmedik bir son oluyor. Dünya devletleri ittifak ederek bu üç ayaklı makinelere ve içine girip onları yöneten uzaylılara çok ileri teknoloji ile çare bulmuyorlar da enteresan şekilde bunların hakkından tabiattaki bir mikroorganizmanın geldiği anlatılıyor.


Filmin senaristleri de, yapımcıları da bilindik kişiler. Steven Spielberg’ün de, Tom Cruise’un da bir takım dini tarikatlara mensup olduğu herkesçe biliniyor. Bu kadar emek vermişler ve masraf etmişlerken, şu filme çok daha fazla renk katabileceklerine, izleyicinin beklediği/istediği şeyleri artırabileceklerine şüphe yok ama katmamışlar/yapmamışlar. İzleyicilerin çoğunda kabul görmeyecek bir final yapmışlar. Daha önceki bazı filmlerinde yaptıkları gibi, Hristiyan ve Yahudi dini metinlerine bu filmlerinde de sadık kalmak istemişler ve izleyicide oluşacak bu hoşnutsuzluğu bile göze alıp göğüslemişler.


Biz Müslümanlar da inanıyoruz ki, bu filmde anlatılanların hepsi sahih hadislerde yaklaşık 14 asır önce anlatıldı. Ahir zamanı anlatan bazı hadislerde bahsedilen Melhame-i kübra ya da diğer deyişle Armagedon savaşı bir dünya savaşı olacak. Bu savaş üçüncü ve son dünya savaşı olacak ve sonrasında bir daha dünya savaşı yaşanmayacak ama bir dünyalar savaşı yaşanacak. İşte o dünyalar savaşı Ye’cüc ve Me’cüc ile yapılacak olan ve filmde konu edilen savaş olacak.


Melhame-i kübrada son ve çatışmalı/kanlı kısma geldi dünyamız/neslimiz ama büyük ihtimalle bizim nesilden olanlar söz konusu dünyalar savaşını göremeyecekler. Çünkü bahsedilen o savaş çıktığında, bu filmi çekenlerin beklentilerinin tam aksine olarak, Melhame-i Kübrayı Müslümanlar kazanmış, ardından da yeni dünya düzenini Müslümanlar kurmuş, dünya genelinde İslam idaresi hakim olmuş olacak ki bütün bunların gerçekleşmesi en azından bir insan ömrü daha sürer. Daha önce, farklı açılardan bu hususları izah eden onlarca yazı yazmıştım, onlara da bakabilirsiniz. 

Mehmet Fahri Sertkaya|Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın