Öyle anlaşılıyor ki yapacağım ilk iş, bir sosyal ağ kurmak olacak. Hiç bize uygun olmayan, bu güne kadar hep kaçındığımız bir saha bu ama şartlar ısrarla beni buna zorluyor.

Yine şartlar beni besicilik işine de öncelikli olarak girmeye zorluyor. Türkiye’de hatta dünya genelinde helal et ve et ürünlerine ulaşmak, samanlıkta iğne aramak ve bulmak misali zor vaziyette. Buna bir an önce çare bulmak da bana düşecek gibi görünüyor.

TOGG hiçbir zaman seri imalata geçemeyecek. Ben böyle yazdım diye sinirden çıldırıp çılgınca hamleler yapsalar ve “İşte geçtik seri imalata” deseler bile, kısa sürede durur o imalat bandı… Ellerine yüzlerine de bulaşır. Zarar ziyan şu ana kadar da çok büyük ama o vakit çok çok daha büyük olur. Zaten yerlerde olan itibarları da iyice yıkılır.

Öyle anlaşılıyor ki Türkiye’nin “araba” denilebilecek gerçek yerli ve milli arabasını yapmak da bana nasip olacak. Araba markamın modelleri, kısacık sürede dünyaya yayılacak. Ankebut Ağının zaten batak haldeki pek çok büyük araba firmasına son bir darbe de bu olacak. SİSİPER teknolojisi, arabalarımın hem karada hem de denizde gidebilecek olması, ayrıca deniz TIR’ı ve deniz treni projelerim de bana çok büyük kazandıracaklar.

İzaha gerek görmedim. Herkes anlamıştır. Citroen, batak halden kurtulmak ümidiyle de Ami gibi skandal bir model üzerinde çalıştı ve bunu olduğundan farklı göstererek yüksek adette satmaya oynadı. Girdiği bu risk, onun daha da kısa sürede ve daha da gürültülü şekilde batmasına sebep olacaktır. Ankebut Ağının kontrolündeki pek çok araba firması aslında batak halde… Bu sahada önüm çok çok açık görünüyor

Mehmet Fahri Sertkaya