İsrailoğullarının hepsi dinden dönmedi, hepsi isyan ve itaatsizlik etmedi. Müslüman olarak kalanlar, bütün hak peygamberleri kabul edenler, hiçbirini inkar etmeyenler de oldu.

Biraz eski İslami kaynaklardan aktarmalar yapalım…

Hazreti Allah (c.c.) Kaf Dağı’nın (Van Allen kuşağı da denilen ve dünyamızı dışarıdan yapılacak saldırılara karşı koruyan koruma kalkanının) ötesinde, Kaf Dağı gibi 70 dağ yarattı. Bu dağların ötesinde cam gibi berrak, gümüş gibi beyaz bir yer yarattı. Burada, yaratılanların bilmediği bir çeşit mahluklar yarattı. (Dünya) İnsanlar onları, onlar da (dünya) insanları (nı) bilmezler.

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki:

Mirac yolculuğunda, Kaf Dağı’nın ötesinde insanlarla dolu bir şehir gördüm. Onlar da beni görünce, “Ya Muhammed! Senin yüzünü bize gösteren Allah’a hamd olsun” deyip bana iman ettiler. Onlar şeriatın hükümlerini öğrettim ve “Siz kimlersiniz?” dedim. Bana şunları anlattılar:

-Ya Muhammed, biz israil oğullarındanız. Musa Aleyhisselam vefat edince, israil oğulları arasında anlaşmazlık çıktı. Aramızda fitne yayıldı. Öyle ki, sadece bir defada 43 peygamberi (Nebileri) şehid ettiler. Bir kısmımız Peygamberleri şehid edince, içimizden dünyaya gönül vermeyen ve ibadete düşkün olan 200 kişi ayrıldı. Bunlar diğerlerine, kötülük yapmamaları ve iyi şeyler yapmaları hakkında nasihat etmeye başladılar. Onlar ise bu nasihatlara bile kızıp bir gün içinde hepsini öldürdüler. Bu hadise üzerine aramızda anlaşmazlık ve fitne çıktı. Biz onlardan ayrıldık; deniz kenarına, sahile geldik. Bizi onların fesadından kurtarması için Allah’a dua ve tazarru ettik. Bunun üzerine önümüzde bir delik/ dehliz açıldı. Oraya girdik. Yer altında bu şekilde 18 ay kaldıktan sonra bu bulunduğumuz yere çıktık.

Devamla dediler ki, “Musa Aleyhisselam bize, “Ahir zaman peygamberi Muhammed Aleyhisselam’ın yüzünü gördüğünüz zaman benden ona selam söyleyiniz” diye vasiyet etmişti. Allah’a şükürler olsun ki senin yüzünü gördük. Bize Kur’ an’ı öğretiniz.”

Peygamberimiz onlara Kur’an’ı, namazı, orucu, cuma namazının kılınacağını ve diğer dini meseleleri öğretti.

Bismillahirrahmanirrahim

سُبْحَانَ الَّذِي خَلَقَ الْأَزْوَاجَ كُلَّهَا مِمَّا تُنْبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنْفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا يَعْلَمُونَ
“Yerin bitirdiği mahsullerden, kendilerinden ve daha bilmedikleri şeylerden çiftler yaratan (Allah) her kusurdan münezzehtir.” (Yâsîn sûresî, 36. ayet)

“Bilmedikleri şeyler” ifadesiyle kastedilen neler neler var…

Mehmet Fahri Sertkaya