Topraksız tarımla yetiştirilen bitkilerin raf ömürleri daha uzun. Çünkü yetişme sürecinde doğallıktan uzak olan bu bitkilerin çürüme süreci de normalin dışına çıkıyor. Doğal şartlarda yetişmiş bitkiler gibi bir hızda çürümüyorlar. Bu, bol miktarda konserve ve hazır gıda yiyen insanların, bu ürünlerdeki koruyucuların beden yapılarını değiştirmesi sonucu mezarda cesetlerinin geç çürümesine benziyor. Su doğal değil. Gübre denilen sıvı katkılar da doğal değil. Işıklar da doğal değil. Sıvı gübrenin içine, bitkiler daha gür, yeşil ve dayanıklı olsun diye katkılar da katılıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image2021-07-24-18-02-04.jpg

Topraksız tarım için açılan seraların yaklaşık olarak onda dokuzu zarar ediyor, bu işi beceremiyor, bir anda ürünlerin büyük kısmı bozuluyor ve kapatılıyor. Elektrik ya da su sistemindeki arızaların bedeli çok ağır oluyor. Bitkiler 24 saatlik bir sorunda bile kurtarılamaz hale geliyorlar.

Topraksız tarım, ek iş olarak yapılabilecek bir iş değil. Eğitimleri alınmadan, üstüne düşülmeden, basit imkanlarla yapılabilecek bir şey değil.

Topraksız tarımda haşere olmadığı iddiası doğru değil. Topraktan gelen haşereler olmuyor ama havadan gelen haşereler olabiliyor.

Topraksız sistemde bir bitkide herhangi bir hastalık ya da virüs olduğunda, bütün bitkiler aynı anda hasta oluyorlar. Bu nedenle sürekli olarak sorunlu/hasta bitkilerin taranması, fark edilip sistemden çıkartılması gerekiyor.

Topraksız tarımda küçük işletmelerin kullandığı basit ve ucuz plastik malzemeler zehir saçıyorlar. Daha büyük işletmelerin tercih ettiği daha kaliteli ve pahalı plastik malzemeler de biraz daha az oranda olsa da zehir saçıyorlar.

En profesyonel şekilde üretildiğinde bile, topraksız tarımla üretilen bitkiler yeterli besleyiciliğe sahip olmuyorlar.

Topraksız tarım yapanların büyük çoğunluğu, suya katacakları kimyevi sıvıların miktarlarını tam olarak tutturamıyorlar.

Damacana şişelere, plastik ambalaj ve poşetlere, zararlı gıda katkı maddelerine karşı nasıl mücadele veriliyorsa, topraksız tarıma karşı da aynı şekilde mücadele verilmeli ve topraksız tarım devlet tarafından tereddütsüz şekilde ve tek hamlede yasaklanmalı.

Mehmet Fahri Sertkaya