Genleri üzerinde çok oynanarak, karmakarışık yapılarak, ayar tutmamış halde türetilen çok sayıda tembel hayvan vardı, var.

“Megatherium” veya “Büyük Yaratık” da denilen, 1788 yılında Lujan nehri kıyısında fosili bulunan bu hayvan türü de bunlardan biriydi. Ağırlığı dört tonu bulabilen, ayakları üzerine dikilince altı metre yükseliğe ulaşabilen bu acayip hayvan, genetik mühendisliği ile türetilmiş çok sayıdaki hayvan türünden biriydi.

Günümüzden milyonlarca sene önce, Nazca çizgilerinin olduğu yerdeki muazzam tesiste, genetik mühendisliği çalışmaları yapılırken dinozorları da türetmişlerdi. Lakin dinozorlardan önce Megatherium denilen bu hayvanı da türettiler.

Temelde atın genlerini değiştirmek üzerinde çalıştılar. Ayıdan, kaplandan, aslandan, parstan, timsahtan, yılandan, pelikandan ve ayrıca bazı yırtıcı kuşlarla sürüngenlerden kodlar alarak ata eklediler. Vücudunun her bir kısmı değişik ve uyumsuz ve aynı zamanda da çok tembel olan bu hayvanı türettiler. Bu kadar sorunlu/kusurlu olan ve “Ayar tutmamış hayvanlar” kategorisinde olan bu tür de bu şartlarda neslini devam ettiremedi ve yok oldu.

Mehmet Fahri Sertkaya