Putin: Onu ummadığı yerlerden sıkıştıracağım

Putin, son yayınlar ve gelişmeler sonrasında Şoygu ile görüştü. Şoygu sinirliydi, gergindi. Kendisine birçok telefonlar gelmişti. Ne vaziyette olduğunu öğrenmek istemişlerdi. Muhataplarına, hem Putin’e hem de mfs’ye olan öfkesini dillendirmişti. Putin’in yanına gittiğinde öfkesi hala belli oluyordu.

Putin “Biliyorsun, ben kolay kolay bir bakanı yerinden etmem. Bu, benim yönetim tarzıma uygun değil. Lakin sen bunu gerçekten istersen, senin için bunu yapabilirim.” dedi. Şoygu ise altı üstü bir demeç verdiğini, daha önceki hiçbir konuşmasının bu kadar mevzu olmadığını, ülkelerin karar mekanizmasına müdahalelerin bu yolla kolayca yapılabildiğini ifade etti. Rusya’nın içinde bulunduğu şu kriz halini aşması için bundan sonra neler yapabileceğine dair bazı kanaatlerini arz etti. Vazifeden alınmak istemediğini bu şekilde izah etmiş oldu.

Putin, elinden gelenin çok daha üzerinde bir çaba ile askeri sahada performans göstermesini, herkesin kariyerinde böyle şeyler yaşayabileceğini, isterse cephede büyük işlere imza atabileceğini söyledi. Şoygu “Anladım” diyerek odadan çıktı.

Putin, şürekası ile konuşurken sözü yine bana getirdi. “Mfs’nin ölmesini istiyorum aslında ama bazen de böyle bir düşmanımın olması bana haz veriyor. Beni mutlu ediyor. Bazen Tayyip ve kurmayları gibi bir aptallar topluluğunun içinde mücadele veriyor olması, beni güldürüyor.” dedi ve devam etti: “Ben de çevremde ultra bir ekibin varlığını isterdim. Fakat dünya buna müsait bir alan değil. Lakin yine de açık sözlülükle ifade edilmesi gerekir ki mfs’nin beyin takımı, şimdiye kadar gelmiş geçmiş bütün liderlerin arkasındaki beyin takımları arasında, ender görülecek bir beyin takımı.”

Putin ayrıca Hakan Fidan hakkında değerlendirmeler yaptı.

Bundan sonra beraber çok fazla iş yapamayacaklarını… Yine de her şeyi bir anda kestirip atmamaları gerektiğini… Yanlış yapan tarafın kendileri olmaması gerektiğini… Belki daha sonra hiç beklemedikleri bir yerde Hakan Fidan’ın yeniden işlerine yarayabileceğini… Hakan Fidan’ın kendi sonunu kendi belirleyeceğini… değerlendirdi.

Değerlendirmeler sırasında Putin, Tayyip’i hiç ummadığı alanlarda sıkıştıracağını, Tayyip’in beyinsiz yaşayabileceğini ama parasız yaşamayacağını ifade etti.

Bir Yorum Yazın