Tertemiz yapılacak

Yerli ve milli olacak

Türkiye’de emniyet teşkilatı çok kısa sürede kara paracılardan temizlenecek ve teşkilata silbaştan ayar çekilecek.

Vazifeler, yetkiler, haklar, iç denetleme mekanizmaları yeniden belirlenecek. Değişme o kadar kapsamlı olacak ki emniyet taşkilatına ait araçlar kırmızı ile siyah arasında renk geçişli araçlar olacaklar. Bu iki rengin yanında gerektiğinde beyaz renk de üçüncü renk olarak karıştırılarak kullanılacak.

Hiçbir ağırlığı, tesiri olmayan ve son derece basit/hafif bir duruşu olan mevcut tasarım/tercihler terk edilecek. O basit Fransız taklitçiliği hem emniyet teşkilatından hem de jandarma teşkilatından en kısa sürede kazınıp atılacak.

Arabalar haricinde kıyafetlerde de kırmızı siyah renk tercihleri hakim olacak. Emniyet teşkilatının hangi birimine ait olduğunu belli edecek şekilde, teşkilata ait kıyafetler ve arabalar üzerindeki renk geçişlerinde ve desenlerde de farklılıklar olacak.

Teşkilatın logosu da tamamen değiştirilecek ve arabaların üzerinde büyükçe teşkilat logosu da olacak. Logoda hilal ve yıldız belirgin şekilde öne çekilecek ve arabalarda da çok güzel bir tasarımla hilal ve yıldız bulunmuş olacak.

“Polis” kelimesi de terk edilecek, kullanılmayacak. Arabaların üzerinde de Polis yazmayacak, “Emniyet Teşkilatı” yazacak. Teşkilat mensuplarına da polis denilmeyecek ve “Emniyet memuru” ya da “kolluk” denilecek.

Fransız ve İtalyan araba markalarının araba modelleri de tercih edilmeyecek. Gerçekten yerli ve milli arabalarımızı yaptığımız ana kadar, bu iki ülkenin arabaları emniyet teşkilatımız tarafından satın alınmayacak ve kullanılmayacak.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın