Hangi çağda yaşıyoruz?

Gemilerin İstanbul ya da Çanakkale boğazından geçebilmeleri için, insan gözünün ya da dürbünlerin ve kameraların sorunsuz görebileceği kadar açık havaya, sissiz havaya gerek yok.

Şu çağımızda sürücüsüz arabalar bile her yere yayılıyor. Söz konusu arabalar, her yöne sinyal yayıyorlar, herhangi bir cisme çarpıp geri dönen sinyali işliyorlar, cisimlere uzaklıklarını belirliyorlar ve buna göre direksiyonu çeviriyorlar. Üstelik yüksek hızda giden arabalar bile bunu yapıyorlar. Elde böyle bir teknoloji zaten var.

Öyle ise bu kadar ucuzlamış ve yayılmış olan bu teknoloji, gemilere neden takılmıyor? Haydi gemilere takılmasın, İstanbul boğazında vazifeli olan römorkörlere neden takılmıyor?

Römorkörlere bu cihazlardan takılsın, üstelik GPS ile hassas şekilde konum tayini yapan sistem de ek olarak takılsın, bu römorkörler o gemileri alıp boğazdan geçirsin. Hepsi bu… Bence gerekmiyor ama boğazın iki yanında, belli noktalara sinyal yayıcılar konulur, römorkörlerdeki yön bulucu sistem, bunların sinyallerini de ayrıca işleyerek konumunu bilebilir.

Zaten boğazlar sis varken trafiğe kapatılıyor, kimse girmiyor boğazlara… Bu hususta ek bilgilendirmeler de yapılır ve boğazlar kapalı iken sadece römorkörlerin geçiş yapmasına izin verilir. Sorunsuz şekilde bu sistem çalışır.

Çalışır da o kara ve kanlı para işlerinde kullanılan gemiler yine boğazlarda takılırlar. Motorları çalışmıyor ve çekilerek götürülüyor olsalar bile yanarlar, patlarlar… Lakin hiç değilse temiz iş yapan insanların gemileri boş yere beklememiş ve zarar etmemiş olur.

Aşırı rüzgaların, fırtınaların, dalgaların olmadığı zamanlarda şu boğazlarımızda sadece sis yüzünden gemilerin bekletiliyor olması, Türkiye için bir yüz karası… Bu yaptığımıza bütün dünyada gülerler, çok gülerler.

Benzeri bir sistem, onlarca senedir hava limanlarında kullanılıyor ve görüş mesafesi sıfır olan pilotlar, aletli iniş sistemi denilen sistemi kullanarak sorunsuz şekilde iniş yapıyorlar. Uçaklar bile bunu onlarca senedir yapıyorlar ama gemiler mi yapamıyorlar.

Sisli bölgede, pervaneleri güçlü helikopterler uçurarak sis dağıtılabiliyor. Sisli bölgede, hava sıcaklığı artırılarak da sis dağıtılıyor. Sisli bölgeye bazı gazlar yoğun olarak salınarak da sis dağıtılabiliyor.

Boğaz köprülerine üçer beşer tane büyük ve güçlü pervaneler takılarak bile sis büyük oranda dağıtılabilir.

Lakin, sisin/nemin kimyasını oynayan tarzda enerji yayan cihazlar yapılarak ve bölgeye birkaç tane yerleştirilerek de sis dağıtılabilir.

Havalimanları da sis nedeniyle uçuşları iptal etmekten kurtulur. Boğazlarda da sis nedeniyle gemilerin geçişleri durdurulmaz.

Günümüzde, sis yapmak kadar sisi kaldırmak da kolay.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın