Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde en çok şikayet alan, koca bir ordu gibi cana kıyan FIAT’ın, Türkiye piyasasında araç satması hemen yasaklanmalıdır. Benzeri markaların da Türkiye piyasasında faaliyette bulunmaları engellenmelidir.

Türkiye piyasasında, kalitesini ispat etmiş Kia, Hyundai, Mitsubishi, Skoda, Nissan, Honda markalarının modellerinin satışı teşvik edilmelidir. Yurt dışından kaliteli ve uygun fiyatlı araçlar getirilmesinin önü açılmalıdır. Katil Koç ailesi, FIAT ile beraber Türkiye’de daha fazla tekerlekli tabut satsın diye, Türkiye piyasası büyük oranda onlara kalsın diye yapılan düzenlemeler, uygulanan fahiş vergiler ve yaptırımlar derhal kaldırılmalıdır. Milletimizin daha fazla sömürülmesine, öldürülmesine, sakat bırakılmasına izin verilmemeli.

Türkiye’nin bu duruşu dünyaya örnek olmalıdır. Dünya üzerinde bir ortak ve insani tavırla soruşturmalar yapılmalıdır. 1996’da Özdemir Sabancı’nın öldürülmesi, 2000 yılında dev Fiat otomobil imparatorluğunun Onursal Başkanı Giovanni Agnelli’nin 46 yaşındaki oğlu Edoardo’nun öldürülmesi dahil olmak üzere, dünyayı kasıp kavuracak soruşturmalar başlatılmalıdır. Onlarca senedir otomotiv sanayiinde nasıl şeytanlıklar döndüğü gözler önüne çıkarılmalıdır.

Batan batı dünyasından sonra, yeni piramidini Çin merkezli olarak tesis etmek isteyen Ankebut Ağına karşı dik ve kararlı bir duruş sergilenmelidir. Çin’in otomobil markalarının Türkiye’de ve dünya genelinde yayılmasına meydan verilmemelidir.

Tavsiye ettiğim markalar Türkiye’de yeniden yapılanmalıdır. Türkiye’deki iş ortakları içimizdeki İsrail’in adamları olmamalıdır.

Mehmet Fahri Sertkaya