İstanbul boğazı neden boşa akıyor?

Bütün dünyanın temiz ve sürdürülebilir enerji peşinde koştuğu şu zamanda, Türkiye elindeki müthiş bir imkanı neden kullanmıyor?

Boğazın dibine, bir Karadeniz kısmına, bir de Marmara denizine bağlandığı kısmına türbin konsa, bu teknikle çok büyük elektrik enerjisi üretilemez mi?

Orkoz ya da orkos denilen boğazdaki dip akıntısının bu güne kadar çoktan değerlendirilmesi gerekirdi. Daha fazla zaman kaybedilmeden bu konuda devlet gücüyle çalışmalar yapılmalı. Bu konu da iç siyasetin ve vurgunun bir aracı haline getirilmemeli.

En başından en sonuna kadar konunun üstüne ciddiyetle düşülmeli. Bu proje hakkıyla yapılırsa İstanbul’da elektrik enerjisi ücretsiz bile olabilir. Sonraki safhada, benzeri bir sistemin Çanakkale boğazında inşa edilip edilemeyeceğine bakılmalı.

Önümüz kuraklık ve kıtlık… Susuzluğa bir çare de deniz suyunun arıtılarak içme suyuna dönüştürülmesi. Bu tekniğin çok pahalı olmasının en büyük sebebi ise çok enerji sarfiyatı olması. Bu sistem kurulduğunda, bol bol elektrik enerjisi kullanılarak denizden içme suyu çıkartma sistemi çalıştırılabilir. Şehirde içme suyu bedava bile olabilir. Hatta bu proje iç siyasete kurban gitmeden hakkıyla yapılabilirse Trakya’nın insanlarının ve verimli topraklarının yakıtlı elektrikli santrallerinden kurtarılmasına vesile olabilir. Çiftçilik ve besicilikte kısa sürede çığır atlanabilir.

Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın