Son gelişmelerden ve Ankebut Ağıyla, en çok da Tayyip’le aramda oluşan yeni dengelerden sonra Macron iyice kinlendi ve hırçınlaştı. Konseyin kendisine ayar çekmesine sebep olduğum ve kendisi karşısında Tayyip’in elini güçlendirdiğim için bana çok kızıyor. Bana zarar vermeye gücü yetmeyeceğini bildiği için de şu günlerde en çok Tayyip’e kinleniyor, hıncını ondan çıkartmaya çalışıyor.

Türkiye’deki gizli Ermenilerle paslaşarak Tayyip’i ve Türkiye’yi sıkıştırmak kararı aldılar. Ekonomiyi baltalayacaklar.

Suriye’de teröristlerin dünyayı sarsan katliamlar yapmalarını sağlayacaklar ve sonra “Bunlar Türkiye’nin kontrolündeki İslami terör örgütleri, bu katliamın arkasında Türkiye ve Erdoğan var” diyecek. Bu sinsi planda Rusya ile ortak hareket etmek isteyecekler.

Macron, Yunanistan’la denizlerde yaşanan sorunları daha büyük krizlere dönüştürecek. Belarus’ta Lukaşenko ile Ankebut Ağı aleyhine paslaşıyor. Lübnan’da da işleri bozmak, karıştırmak istiyor.

Kısacık sürede Rusya’dan Mısır’ı, İran’ı, Çin’i ve birkaç küçük devleti uzaklaştırmış olmama inanamayan ve çok sinirlenen Putin, başka ülkeler, başka ittifaklar arıyor. Bu da çok zor bir iş…

Bu zor zamanda, bu güne kadar zaten kendine yakın duran Macron ile daha yakın durması gerekiyor. Macron da bunun farkında ve Rusya’ya yakın durmak istiyor. Bu konuda zaman Ankebut Ağının aleyhine işliyor ve Macron’un oyundan en kısa sürede alınması gerekiyor.

Mehmet Fahri Sertkaya