Özel harekat operasyonu | Rüya tabiri

G. V. (Akademi Dergisi takipçisi)

Efendim, dün gece işte çalışırken, (…) Gündüz istirahatinde rüyamda, özel harekat polisi olduğumu gördüm.

Rüyada; Köyümde oluyorum. Operasyona gideceğiz. Özel harekat polisleri var. Onlar bir ekip olarak operasyona gidiyorlarmış. Bir anda ben de bu ekibe dahil edilmişim.

İlk önce dağlık gibi yerlerden geçiyoruz. Elimizde silah yok. Herkes polis kıyafetli. Ben, elbisem olmadığı için sivil gidiyorum. Herkes heybetli, uzun boylu. Ben orta boylu. Onlar, vücut yapıları da dikkate alınarak seçilmiş, ama benim cesaretim ve gayretim vesilesiyle, vücut yapım dikkate alınmadan o ekibe alınmışım.

Kimsede silah yok. Dağ başında bir mağara gibi girişi olan, gizli bir yerde silah ve mühimmat deposu varmış. Gerekli aletler oradan alınacak.

Giderken de her an pusu ve saldırı olabilir. Grup giderken, ben de bir anda şehadet arzusu ve ilk heyecan ile en öne geçiyorum.

Ekip başkanı en önde gidiyor. Ben de onun sağ yanında yürüyorum. Bana iltifat ediyor.

MaşaAllah, biz her an kurşun gelebilir diye çok dikkatli gidiyoruz, yeri geldikçe eğiliyoruz. Sen ise hiçbir şeyden korkmadan, dimdik durarak yürüyorsun, diyor.
Ben de gülüyorum. Hani bir zaman, söz dizisi vardı. Orada Keşanlı diye birisi vardı. Sürekli şehit olmak isterdi. Ben de onun gibiyim, diyorum.

O bir ara eğilerek yürüyor. Ben de eğiliyorum. Biz acemi olduğumuz için, nerede eğileceğimizi bilmiyoruz. Ama bizde şehadet arzusu da var. O yüzden ölümü de pek önemsemiyoruz, diyorum. O kişinin, evli olduğunu ve ölümden biraz endişe ettiğini anlıyorum. Ama ben evli ve çocuklu olduğum halde, hizmet ve şehadet arzusu galip geliyor. Ölümü takmıyorum.

Bu şekilde mağara gibi bir yere vardık. Gece gibi oluyor. O sırada biraz öteden ışık vuruyor. Hemen tedbirli olarak kapıya varıyoruz. Kapıyı birileri açıyor. Açan bir polis oluyor. Orayı bekliyormuş. Başka bir polis de anlatıyor. Dağda bizden biri yaralı kalmış. Sonra onu kurtarmış. Ama ağır yaralı ve hastahane de olduğunu söylüyor.

Ben de bu işlerin basit olmadığını, hayatın her an risk altında olduğunu daha iyi anlıyorum. Yine de önemsemiyorum ölümü.

İçeri giriyoruz. Herkes için mekan var. Yatak ve ekipman, silahlar var. Ben de girince bakıyorum, en kenarda bir ranza, güzel bir silah ve diğer ekipmanlar orada sahipsiz duruyor. Onların benim için durduğunu anlıyorum. Benim için orada kıyafet de oluyor. Bir de orayı bekleyen, benden daha kısa boylu bir polis de o ekipte oluyor. Onun da gayret ve cesareti vesilesiyle o ekibe alındığını anlıyorum.

Silahı alıp inceliyorum. Soruyorum, operasyon, sabaha kadar sürer mi, diyorum. Birisi, diğer ekip gelir, onlar gelince gideriz diyor. Bu defa gündüz öğle vakti gibi oluyor. Akşama henüz vakit var, rabıtamı daha yapmadım, onu da yapmam lazım diyorum. Bir de abdestim olmadığını hatırlıyorum. Operasyona abdestli giderim, ilk fırsatta namazlarımı da kılarım, her yerde abdest ve namaz için fırsat olmaz, diye düşünüyorum. Silah ve diğer aletleri inceleyip dururken uyandım…

Mehmet Fahri Sertkaya

— Resmi bir operasyon ya da polis operasyonu görmek resmi işlemlerde, devletin idaresinde oluşacak bir karışıklığa yorumlanır.

— Rüyada bir kişi polis olduğunu görürse bu rüya onun için hayırlı bir şekilde yorumlanabilir. Önemli bir sorumluluk üstleneceğine ve bu aşamada çeşitli makamlara yükseleceğine işaret eder. Genel olarak rüyada polis olduğunu görmek makam sahibi olmak anlamına gelmektedir.

  • Rüyada dağ görmek: çok hayırlı bir rüyadır. Rüyada dağ gören kişi ülke yönetiminde söz hakkı bulunan üstün yetkilerle donatılır, işinde bulunabilecek en üst mevkiye erişir, toplum içinde otorite, söz ve saygınlık sahibi olur. Rüyada bir dağın zirvesinde Allah’a el açıp ona şükreden kişi hayatı boyunca adaletli ve vicdanlı bir kişi olacak demektir.

Eğer bir kimse rüyasında bir dağın yamacında dini vecibesini yerine getiriyorsa devletin üst kademelerinde resmi bir görevde, geniş yetkilerle bir memurluk işine atanır. Bir kişi eğer rüyasında dağdan indiğini görürse maddi zarara ve kayıplara uğrar. Bir kişi dağda rampa bir yoldan çıktığını görürse bu onun yaşayacağı vicdan azabına delalet eder.

— Rüyada mağara kapısı görmek kurtuluşun/zaferin sadece bir adım uzak olduğuna tabir edilir.

— Silahlar, saygınlık, kudret, zafer, başarı, yükseliş, makam ve rütbe demek, düşmanları yenmek demek. Evlilik, iş ortaklığı demek. Çocuklar ise ortaklığın meyvesi olan kazançlar ve kazanç getiren her şey demek.

— Rüyada şehadet görmek: her durumda sakinliğini, iyi kalpliliğini koruyan rüya sahibinin hinlik düşünmediğini, kendisine kötülükte bulunan kimselere dahi merhamet edip, şefkat gösterdiğini işaret eder. Dünya malını önemsemeyen, her zaman ahiret hayatına göre yaşayan ve ailesini, sevdiklerini ihmal etmeyen kimselerin mutlu, huzurlu geçecek hayatlarını işaret eder. Beddua almadan, her zaman yapılan iyiliklerin karşılığını görerek yaşayacak olan rüya sahibinin dini bütün bir insan olarak Allah’ın sevdiği kullarından olacağını, el açıp dua ettiği, kalbinden istediği her dileğine kavuşacağını, kendisi ve sevdiklerinin hiçbir zaman kötülüklere maruz kalmadan, hastalıksız bir hayat süreceklerini bildirir.

Temiz kalbin, iyi niyetin ve yüce gönüllü oluşun kişiye getireceği iyiliklerin sonsuz olacağına, bereketli hayatında her zaman rızkı bol şekilde yaşayacağını tabir eder.

— Rüyada şehit görmek: kişinin toplum içindeki saygınlığının artacağına, insanlar tarafından da daha çok sevgi ve saygı göreceğine işaret eder. Rüyada şehit olduğunu gören kişi mesleğinde de en üst makama yükselecektir. Bir kimse rüyasında şehit olmuş birini, yaşıyor olarak görürse eğer bu, rüya sahibinin Allah katında muhterem biri olduğuna ve Allah’ın sevgili kullarından olduğuna yorulur. Ayrıca rüyada şehit görmek hayatın yolunda gideceğine, kişinin işlerinin de sağlığının da iyi olacağına işaret eder. Rüyasında ülkesi için şehit düştüğünü gören kişi rabbin huzurunda da muhterem biri olarak duracak demektir.

— Rüyada temiz yatak görmek: rüya sahibine görünen bir yoldur, istikamettir, süreçtir.

— Rüyada abdest almak: güzel ahlaklı olmaya, iyi niyetli ve hayır yapmayı seven kişilere, hidayete ermeye, hak yolunu bulmaya, kudretli ve yüce gönüllü olmaya delalet eder. Rüyada abdest almak her zaman hayırlı ve güzel olana işaret eder. Rüya sahibinin mutluluk verici haberler alması ya da böyle olaylar yaşaması, sorunlara çözüm, dertlere şifa bulması anlamına gelirken zor durumda olan kişiler olduğu şeklinde de yorumlanır. Bu rüya hak yolunu ve dini terk etmiş kimselerin hak yolunu yeniden bulacaklarına ve sonsuz bir gönül rahatlığına kavuşarak, tövbekâr olacaklarına yorulur. Rüyasında abdestini tam aldığını gören kişi her türlü sıkıntıdan kurtulacak demektir.
Bir kişi rüyasında abdest alıp bir de namaz kıldığını görürse bu kişi her türlü emeline kavuşur ve mutlulukların en büyüğünü yaşamaya nail olur.

— Polis: çoğunlukla devlet sistemini/otoritesini temsilen görülür. Herkes polis kıyafetli iken sivil kıyafetli olmak ise, herkes resmi/kayıtlı/görünür surette vazife alıyorken, arka planda kalarak gayr-i resmi şekilde idari işleri yürütmek demek.

Bir de rüyalarda bir şeyi düşünmek ya da görmek kafidir. İlla o fiili yaptığını görmek gerekmez. Yine de tabir edilir.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın