Acem palavrası…

İran bir şey paylaşmışsa, kırk türlü doğrulamadan inanmamak gerekir.

Acem devlet adamları çoğunlukla son derece yalancı, hileci, kibirli, ahlaksız, utanmaz, meymenetsiz ve alaycı tiplerdir. Ne kadar üzücüdür ki bu halleri binlerce yıldır bir kültür halini almış, normalleşmiştir.

İran’ın paylaştığı şu videoda mekan gerçek ama iddia gerçek değil. Orası savunma amacı ile açılmış bir yeraltı tünel sistemi. Başka da bir şey değil. Orada teknoloji de yok, üretim de yok. Zaten bu nedenle sözde füzenin fırlatıldığı alan bile bomboş. O kadar yalın bir halde. Üstelik füzenin çıkış yapacağı kapak kısmını da gösteremişler. Dünyadaki hiçbir ciddi devlet adamı, ordu komutanları ve gizli servis başkanları şu videoyu ciddiye almamıştır.

İran’da, videoda gördüğünüz o füze de yok. Evet, İran’ın “Şunu yaptık, bunu geliştirdik” dediği yüzlerce şey gerçekte var olmadığı gibi, Qiam füzeleri de gerçekte yok. Qiam projesi kapsamında çalıştılar, denediler ama başaramadılar. 800 km menzilli bir füzeleri yok. Zülfikar ismini verdikleri ve 700 km menzili olan füze teknolojisine gerçekten sahipler. Zülfikar füzelerinin hepsinde ayar tutmuyor. Tam beceremedikleri yanları var. Üretilecek her Zülfikar füzesinin hatasız çalışmayacağını biliyorlar. Bunun sebebi de Zülfikar’ı başkalarının projelerini çalarak yapmış olmaları. Daha mühim bir sorunları daha var ki yeteri kadar Zülfikar füzesi üretecek maddi güçleri yok.

Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın