Etiket arşivi: Beşar Esed

Tayyip’i elimden alamazlar


Niye bana kızıyorsunuz ki ben “Tayyip’te alacağınız varsa, kalmasın, tahsil edin” demiştim?

Siz laftan anlamıyorsanız, o sizin sorununuzdur…

Yerin altı ile üstü karşımda ittifak etse bile, Tayyip’i elimden alamaz… Onun yanında hala durmuş olan herkesi imha edeceğim. Acımasızca parçalayacağım. Çok laf anlattım, çok ama dinlemediler.

Haydi kim Türkiye’de, Suriye’de, şurada burada projeler yapıyormuş? Nerede onlar? O Arap zan edilenler nerede? O Londra çingeneleri nerede? O Alarko nerede?

Güney doğuyu babasının çiftliği zan edenler nerede?

Hani Esed’e ne oldu? Nahyan nerede?

Hani İran’a giriliyordu?

Hani Putin karakteri nerede?

Netenyahu’nun hali nasıl?

Ya Trump’a ne demeli?

Hani o Hindistan ya da Çin?

ABD’yi hangi biriniz ayakta tutabileceksiniz?

Ahmak değilsiniz, daha ötesinde, daha değişik bir şeysiniz siz ve şu halinizden siz sorumlusunuz. Oraya buraya gidip ağlaşmayı da bırakın. Bittiniz, kaybettiniz, battınız.

Asilce uzatılan ele, verilen fırsatlara rağmen yeni bir çağa ayak uydurmadınız ve oyun dışı kalacaksınız.

Şimdiden sonra olsa olsa yeni birkaç suni afet saldırısı olacak ama onlar da neticeyi değiştirmeyecek.

İstanbul’a bu güne kadar uymamış olanlara kıran girecek.

Benim, organ ve insan kaçakçısıyla, teröristlik yapanlarla, yağmacılarla, LGBT’cilerle işim olmaz.

Bunların hiçbiri İstanbul’a gelmeyecekler. Gelen de boşuna gelir, eli boş döner.

Bu dünyada çok kısa süre içinde bu saydıklarımı yok edeceğim. Bunları yapanları da yok edeceğim.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Herkes hazır olsun

Türkiye ordusu Suriye’nin her yerinden tamamen çekilmeyecekse… BOP çerçevesinde Türkiye’ye toplanmış olan sözde mülteciler, derhal sınır dışı edilmeyeceklerse… Kıbrıs’ın tamamı Türkiye’ye ait olmayacaksa… Ege adalarını işgalden kurtarıp sınırlarımıza dahil etmeyeceksek… Yunanistan denilen 400 yıllık topraklarımızı sınırlarımıza dahil etmeyeceksek… Kuzey Irak’ın kadim Türk şehirlerini tekrar sınırlarımıza dahil etmeyeceksek… İsfehan’a hatta Basra körfesine kadar Güney Azerbaycan topraklarını sınırlarımıza dahil etmeyeceksek…

O Rusya’nın da Suriye’de durmasının bize hiçbir faydası yok demektir. Hatta o Esed’in de orada durmasının artık bize hiç faydası yok demektir. Çin’in de buralarda at koşturmaya çabalamasının bize faydası yok demektir. Türkiye, kazanmadıkça, kazandırmayacak. Bunu bütün tarafların bir kez daha ve çok sarsıcı şekilde görmesini, anlamasını, sadece birkaç saat içinde sağlayacağım.

Alternatif yollardan ilerlemeye geçeceğiz. Çok sarsıcı kararlar alacağım ve ortalık toz duman olacak. Herkes şok edici kararlara ve hadiselere hazır olsun. Şu anda saha şartları bu kararlarıma arka plandan hazırlanıyor. İlgili taraflar, üzerlerine düşenleri yapmak için hazırlanıyorlar.

Bir adım daha…

Bunca yıldır her seferinde zekasını, siyasetini, stratejisini, mücadele azmini övdüğüm Esed’in atması gereken bir adım daha var.

Tayyip’i aramalı, onunla doğrudan görüşmeli, görüştüğünü dünyaya hemen ilan etmeli ve yeni dünya düzeninde en güzel yerlerden bir yerde yerini ayarlamalı.

Bu güne kadar bu bölgede dünyanın muhtelif taraflarının organize şekilde estirdikleri sert rüzgarlar hatta fırtınalar etkili oldu ama artık bölgede bambaşka bir hava, bambaşka şartlar var. Hatta bu güzel hava hızla dünya genelini kaplıyor. Dünya bu kadar hızla değişiyor ve şartlar iyileşiyorken, bölge ülkeleri olarak öncelikle Türkiye’nin ve Suriye’nin, üzerlerine düşenleri yapması münasip olur. Bu güne kadar, kontrol edemediğimiz sert rüzgarlar sebebiyle istenmeyen, üzücü hadiseler yaşandı, dengeler kuruldu. Artık geçmişe bir sünger çekerek, çok iyi geçinen ve beraber büyüyüp yükselen, güçlenen iki komşu devlet olmalıyız. Ülkelerin ve bölgenin sorunlarını birlikte çözmeliyiz. Sorunları çözerek ortak menfaatlerde buluşmalı ve birlikte kazanmalıyız. Çok kısa sürede çok büyük kazanabiliriz. Artık kontrol edemeyeceğimiz sert rüzgarların bu bölgede esme ihtimali kalmadı. O sert rüzgarlar sert kayalara çarpıyorlar. Zaman ve zemin son derece müsait…” diyebilir.

Köşeye sıkışan Ruslar oyunun kuralını bozuyorlar.

Esed’i metafizikçilerle, büyücülerle, metafizik sinyal yayan cihazlarla ve tedavi etmek iddiasıyla verdikleri ilaçlarla bitirmek, yok etmek istiyorlar.

Çok tehlikeli oynuyorlar. Sonunu hesap edemiyorlar. Esed çok yıllardan beri benim sözlerime, görüşlerime itibar eden birisi… Esed, benim yönlendirmem sonrasında Rusya-Çin-İran ittifakını terk etmek üzereydi.

Esed, benim yönlendirmelerimle Tayyip’le ve Tayyip’in arkasındaki güç unsuruyla anlaşmak, ortak menfaatlerde buluşmak istiyordu. Suriye’den İran’ı, Rusya’yı, bunların kontrolündeki bütün grupları çıkartmak istiyordu. YPG/PYD’nin Suriye’de yok edilmesi meselesi üzerinden, bu güne kadar karşıt olduğu güç unsuruyla artık anlaşmalar yapacaktı. Dünya siyasetinde ve dengelerinde aniden çok büyük bir deprem olacaktı.

Akşamdan beri süren akıl almaz büyüklükteki metafizik çatışmaların mühim bir sebebi de işte bu… Özellikle dün akşamdan bu yana, bu şekilde Esed’i bitirmek planında ittifak halinde olanlardan Rusyalı, İranlı, Çinli, Vatikanlı devlet yetkililerini, gizli servis mensuplarını, metafizikçileri, din adamı olarak bilinen şeytanlaşmış o büyücüleri metafizikle şiddetli çarpıyoruz. Boşuna uğraşıyorlar. Hatları fazlasıyla geriyorlar. Şimdilik metafizik sahada çok ağır bedeller ödüyorlar ama her an gerçek sahada cehennemi bir manzara oluşabilir. Esed’i bitirmek için karısı üzerinden oyunlar kurmak da Esed’i bitirebilirlerse sonrasında karısı üzerinden Suriye sahasında işe yarar oyunlar kurabileceklerine inanmak da vahim hatalar arasında yer alıyor.

Mehmet Fahri Sertkaya

3 Mart 2021 tarihinde Akademi Dergisi’nin TamTam kanalında paylaşılan yazım.

Ortak paydalar gözetilmeli…

Daha önce de birkaç kez ifade etmiştim. Esed akıllı bir siyasetçi. Her zaman içinde bulunduğu şartları doğru okuyabiliyor. Üstelik buna uygun kararlar alıp uygulama kısmında da kararlarında sabit/kararlı durabiliyor. Mücadeleci bir yapısı da var. Hedefe ulaşmak için bazen geri durması gerektiği, susması gerektiği, taviz vermesi gerektiği yerleri de iyi seçebiliyor.

Yeni oluşan şu siyasi ve askeri dengeler içerisinde ne yapması gerektiğini uzun uzun tahlil ediyordur. Arada halen bulunan çok sayıda soruna ve farklılıklara rağmen, HDPKK/YPG/PYD’nin yok edilmesi sürecinde Esed’le de paslaşılabilir.

Hükumet, Suriye’de Esed’le irtibat kurmalı, HDPKK/YPG/PYD’nin ve bunlar üzerinden türlü oyunlar kurmuş bazı devletlerin Suriye üzerindeki emellerine mani olmakta Esed’le ortak noktada buluşulmalı. Bu tavır, Rusya’nın ve İran’ın Suriye’den çıkartılması sürecini de başlatacak bir tavır olacaktır.

Ruslar zaten Esed’i olağanüstü derecede ezdiler, kırdılar, kullandılar, bezdirdiler… MİT’ten yetkili birileri Esed’le yan yana gelerek, güven vererek görüşebilir. Esed de olur verdikten sonra bu dengeyi bozmaya ne Rusya’nın ne de ABD ile Almanya’nın gücü yetebilir.

Mehmet Fahri Sertkaya