İki tekerlekli motorsikletler yasaklanacak


İlan ettiğim, çoktandır herkese duyurduğum tek kişilik yeni nesil arabalar Türkiye’de seri şekilde imal edilmeye başlanınca, iki tekerlekli motorsikletlerin kademeli olarak yasaklanma süreci de başlayacak.

Yeni nesil ve tek kişililk araçlar havaya uçup yere sert çarpsalar ve ardından defalarca takla atsalar bile tamamen ezilmeyecekler ve parçalanmayacaklar. Ölümlü kaza oranı çok büyük oranda düşürülecek. Bu sağlanabildiği için, aklın, mantığın, vicdanın gereği olarak, sık sık çok feci şekillerde ölümlere sebep olan iki tekerlekli motorsiketler yasaklanacak. Bu yolla, iki tekerlekli motorsiketleri kullanan insanların vücutlarının, sıcaktan, soğuktan, hava cerayanından ötürü ve ayrıca kullanma süresi boyunca devam eden stresten ötürü aldığı ciddi zararların da önüne geçilmiş olacak. İnsan hayatı ve sağlığı, gerektiği gibi korunacak. Devlet sistemi, bu hususta da sorumluluğunun gereğini yapacak.

İnsan sağlığı ve kamu düzeninin menfaati göz önünde bulundurulduğunda, bazı istisnai şartlarda (çok çok acil şekilde ilaçların ve tıbbi cihazların yoğun trafik olan hatlarda nakil edilmesi gibi) iki tekerlekli motorsikletlerin kullanılması gerektiğine kanaat edilirse, o istisnai şartlarda kullanılmalarına resmen izin verilecek. Bunların da ülke genelideki sayıları çok sınırlı olacak. Bu kısmı netleşmiş değil. Muhtemelen drone denilen araçlar birkaç sene içinde daha da gelişecek ve bu maksatla da iki tekerlekli motorsikletler değil, dronlar kullanılacak.

Türkiye, iki tekerlekli motorsikletlerin resmen yasaklanması uygulamasına geçtikten sonra, bu davranışı ile de dünya ülkelerine örnek olacak. Dolayısı ile yakın gelecekte iki tekerlekli motorsikletlerin sayısı dünya genelinde çok büyük oranda azalacak. Herkes yatırım planlarında bunları da göz önünde bulundurmalı.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın