Gerçekte neler dönüyor

Şiddetli kuraklık iddiasıyla 200’e yakın gemi Panama Kanalı’nda mahsur kaldı

Panama’daki kuraklığın düşük su seviyeleri ile kanalı etkilediği iddia edildi. Derin su çekimi olan gemiler bu nedenle geçiş yapamıyor. Yaklaşık 130 kadar gemi kanaldan geçmek için bekliyor. Tedarik zincirlerinde gecikmeler ve milyonlarca kayıp olduğu tahmin ediliyor.


Panama kanalı mı orası, panama nehri mi?

Kuraklık, iki tarafı okyanuslara bağlı olan bir kanalı nasıl oluyor da etkiliyor? Okyanuslarda su seviyesi epeyi düşmüş mü, ne olmuş? Var mı şu işi doğru düzgün anlayıp da herkese anlatabilecek olan?

Ya da hiç boşa uğraşmadan metafizikçilere mi sorsak bu işi?

Kuraklık çok kötü bir şey, çok…
Şu Panama kanalı gibi sistemi bile krize sokuyor, gemiler geçemez oluyor.

İki tarafı devasa okyanus iken, teknik olarak anlamıyoruz bunun nasıl olduğunu ama oluyormuş işte, sorgulamanın manası yok. Koca devletler yalan söyleyecek değiller ya…

Ya da ne demelerini bekliyorsunuz? “Biz onlarca hükumet, ortak kara para işleri yapıyoruz. Uyuşturucu ya da silah nedir, canlı insanlar ve çıkartılmış organlar bile kaçırıyoruz. Mfs ile restleştik, bir kez daha sert kayaya çarpmış gibi olduk. İstanbul boğazından tahıl koridoru diye diye her şeyi kaçırıyorduk. Onu kapattı, açalım derken Panama kanalından da olduk” demelerini mi bekliyorsunuz?

Ticaret yollarını açık tutamayan her devlet lideri devrilir ya da öldürülür. Bu, kaçınılmaz sondur.

Tüccarlar, yolları kesildikten sonra, bahane de dinlemezler, devlet başkanlarını da tanımaz, saymazlar.

Dünyada ticaret yollarını kesebilen ve açabilen tek gerçek güç de İstanbul’dur.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

..

Bir Yorum Yazın