Sansürü kaldırmayan her platform yanacak, çökecek, bozulacak

Xiaomi, Çin’de Telegram kurulumunu engellemeye başladı. Engelleme, Xiaomi’nin Android işletim sisteminin bir çatalı olan MIUI işletim sistemi üzerinden yapılıyor.

Çinlilere nasıl anlatılabilir bilemiyorum, tercümanlar anlatırlar bir şekilde… Bizim Türkçe’de bir deyiş var “Güneş balçıkla sıvanmaz.” diye…

Tam da burada kullanılması gereken bir deyiş… Çin ve benzerleri çıldırsalar da yayınlarıma uygulanan sansür kırılacak. Bu gerçekler bir güneş gibi bütün dünyayı aydınlatacak ve onlar da hiçbiri teknikle buna mani olamayacaklar.

Telegram bu sansürü kaldırmazsa, ortada Telegram diye bir şey kalmayacak. Devletleri çökerttim, benim için Telegram’ı çökertmek işten bile sayılmaz. Zaten haftalardır teknik sorunlar yaşıyor da tamemen düzeltemiyor. “Kapatacağım” dediğimden öncesinde Telegram’a zarar vermeye başlamıştık biz…

Sansürün kaldırılacağını bilip de Irak’ın, Çin’in ve diğerlerinin peş peşe çırpınmaya başlamaları, beyhude çabalar.

Bu sansür sadece Telegram üzerinde değil, her platformda kırılacak. Sansürü kaldırmayan her platform yanacak, çökecek, bozulacak, işlemez hale gelecek. Çalışanları ölecek, sunucuları yanacak, bağlanılamaz hale gelecek. Kullanıcıların verileri yok olacak. Hiçbir platform, kesintisiz şekilde aldığı bu darbelere dayanamaz. Çin’deki yerli platformlar da sansür uygulamayacaklar ya da onlar da işlemez hale gelecekler.

2018 yılında, Ankebut Operasyonunu başlattığımdan kısa süre sonra Çin’in gerçek yüzüne dair birkaç tesirli yayını bir gün içinde yapmıştım. Ertesi sabah bakıldığında o yayınlar bu kanalda yoktu. Telegram’ın sahipleri yayınları açıkça silmişlerdi ve takipçilerim benim sildiğimi düşünmüşlerdi.

Yukarıda bir yerde duruyordur. O gün yazı yazdım. “Telegram bunu bize bir daha yaparsa, burada durmayız” dedim. İşte olan o günden sonra oldu. Silmeden engel olmanın yollarını kullandılar. Algoritmaları/kodları ayarladılar ve bu yayınların yayılmasını, görülmesini belli bir sınıra indirdiler ve daha fazla görülüp yayılmasına izin vermediler. Hala bu kanal ve bu yayınlar aynı ayarda sansürleniyor. Zaten gerçek sahibi CIA olan o batı sosyal mecraları bu ayarı çoktan yapmıştı.

Telegram’ın sahipleri bu “yardımları” için Çin’den ve daha sonra başka ülkelerden paralar da aldılar. Bu yolla da ben Telegram’ın kısa sürede çok güçlenmesini ister istemez sağlamış oldum. Zaten Telegram’ın Türkçe dil desteği bile yoktu. Telegram’da yok denecek kadar az Türk kullanıcı vardı. Kimsenin Telegram’a geleceği de yoktu. Aynı anlarda tek Türkiye’de değil, dünya genelinde Telegram’a kullanıcılar hem de vasıflı, tesirli kullanıcılar çektim.

Lakin buna rağmen bile burada hep nankörlük ve sansür gördüm. Şimdi Telegram kararını verecek. Ya bu sansürü tamamen ve derhal kaldıracak ya da “yok olanlar kulübüne” adını üst sıralarda yazdıracak.

Twitter halinden de ders alacak. O Twitter bile en çok metafizik sinyaller ve dünya siyasetini aleyhine yönlendirmem neticesinde çöktü, iflas etti. Yakında tamamen çöpe atılacak.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

..

Bir Yorum Yazın