Rusya’nın gücü kalmadı

Yine Rusya’dan birileri, doğalgaz planlarına Türkiye’yi de dahil ederek konuşuyorlar. Boşa konuşuyorlar. Türkiye Rusya ile doğalgaz işi yapmayacak. Aracılık da yapmacak, satış ve aktarma merkezi de olmayacak. Çok yakında Türkiye, Rusya’dan kendisi için bir gram bile dogalgaz da almayacak. Daha önce de yazdığım gibi, o kağıt üzerinde görünen borçaları da Rusya’ya ödemeyecek. Türkiye’nin Rusya’dan çok ama çok büyük alacakları var. O hesaplar hep yanlış…

Kimse yatırımlarını kumara dönüştürmesin, yanlış ata oynamasın. Ankebut Ağının İstanbul karşısında hiç gücü kalmadı. Onun piyonlarından biri olan Rusya’nın da kalmadı.

Şuraya bir kez daha yazıyorum.

Kesinlikle o Akkuyu Nükleer Güç Sanrali (NGS) kullanılmayacak. Bitirmeleri, tamamlamaları da mümkün olmayacak ama en kötü senaryoya göre tamamlandı diyelim, yine de kullanılmayacak.

O çok yakın gelecekte hala bir Rusya kalmışsa “Hesapladık, Türkiye’de şu kadar kamu zararına sebep oldunuz, bu olmayacak proje ile… Türk milletine, milletin iradesine inat bir şekilde ve iktidardaki hainlerle hukuk dışı şekillerde paslaşarak bunları zorladınız, denediz. Kendinizden çok bizde maddi ve manevi kayıplara, zararlara sebep oldunuz. Hesapladık, bütün zararlar artı tazminatlarla birlikte bu projeden ötürü bize olan toplam borcunuz şu kadar” denilecek.

Zaten o proje için atılan sözde resmi imzaların da ve verilen yetkiler ile hakların da hepsi geçersiz, hükümsüz.

Böyle giderlerse Putin Rusya’nın, Netanyahu İsrail’in, Bidon ABD’nin, Sisi Mısır’ın, Reisi İran’ın, Şi Çin’in, Zelenski Ukrayna’nın, Miço Yunanistan’ın, Macron Fransa’nın, Rishi İngiltere’nin son lideri olabilir.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın