“Ters rüzgarlar” değil de “sert kaya” demeleri gerekmiyor muydu?

Ne dediysem o…

Bu bile bir başlangıç, çok daha sarsıcı batışlar, çöküşler olacak.

Aşağıdaki uzun metin, hiç müdahale etmediğim bir haber metni:

Enerji Bakanı Jennifer Granholm’un yatırım yaptığı ve Biden rejimi tarafından tanıtılan elektrikli otobüs şirketi iflas başvurusunda bulundu.

Elektrikli araç firması Proterra Pazartesi günü iflas başvurusunda bulundu.

Proterra üst yöneticisi Gareth Joyce, şirketin “verimli bir şekilde ölçekleme” yeteneğini etkileyen “çeşitli pazar ve makroekonomik ters rüzgarları” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Elektrikli araç şirketi, 2021’de Joe Biden’ın sözde ‘altyapı planı’ndan vergi mükellefi parası aldı.

Enerji Bakanı Jennifer Granholm, Proterra’ya büyük bir yatırım yaptı ve hisse senedi opsiyonlarından milyonlar kazandı. Biden, Nisan 2021’de Proterra’da ‘sanal tur’ yaptı ve eleketrikli araç firmasını yoğun bir şekilde tanıttı.

Kamala Harris de Proterra fabrikasını ayrıca tanıttı ve gezdi. Üst seviye bir idare yetkilisi, Biden’ın ziyareti hakkında “Proterra, Güney Carolina ve Kaliforniya fabrikalarında 600 işçi çalıştıran ABD’nin önde gelen elektrikli otobüs üreticisi olduğu için o gün sanal ziyaret için seçildi.” ve “Ne Bakan Granholm ne de Enerji Bakanlığı Proterra santralinin seçilmesine dahil oldu.” demişti.

Proterra’nın hisseleri Pazartesi günü düştü.

Raporlara göre Proterra, Ocak 2021’de 1,6 milyar dolar değerindeydi – Biden rejimi, şirketi yoğun bir şekilde tanıtıyordu. EV firması şu anda 362 milyon dolar değerinde.

Elektrikli araç parçaları tedarikçisi Proterra (PTRA.O) Pazartesi günü Bölüm 11 iflas koruması başvurusunda bulundu ve bu da onu tedarik zinciri kısıtlamaları, yavaşlayan talep ve fon sıkıntısıyla boğuşan bir sektörde iflas eden en son şirket haline getirdi.

Hareket, Lordstown Motors’un iflas koruması başvurusunda bulunmasından ve Foxconn’dan vaat edilen bir yatırımla ilgili bir anlaşmazlığı çözemediği için kendini satışa çıkarmasından haftalar sonra geldi.

Hisseleri neredeyse yarı yarıya düşen Proterra, varlık ve yükümlülüklerini 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar aralığında sıraladı. Şirketin son kapanış itibariyle piyasa değeri 362 milyon dolardı.

Ocak 2021’de Proterra, bir açık çek firmasıyla yapılan bir birleşme anlaşmasında borç dahil 1,6 milyar dolar değerindeydi.

CEO Gareth Joyce yaptığı açıklamada, “Verimli bir şekilde ölçeklendirme yeteneğimizi etkileyen çeşitli pazar ve makroekonomik ters rüzgarlarla karşı karşıya kaldık” dedi. Elektrikli otobüsler tehlikeli ve çok maliyetli.

Bir Kaliforniya transit yetkilisi daha önce Proterra tarafından üretilen elektrikli otobüslerin Kaliforniya sıcağında eridiğini söyledi.

Bir elektrikli otobüs şarj olurken alev aldı ve ajans, elektrikli otobüslerin tamir edilmesinin çok pahalı olduğunu söyledi.

Başka bir yeşil dolandırıcılık daha duman oluyor.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın