Trump oyundan düşecek

Geçen sefer Trump’ı ve çetesini köşeye sıkıştırdığımda, önünü sonunu hesap etmeden sahada hamleler yapmışlardı. Benim devletimin kurumlarını bile keyiflerince kullanmışlardı.

Hep söyledim ama bir kez daha tekrar etmekte fayda görüyorum. Ben okyanus ötesi falan tanımam, bilmem… Bu defa bu devletimin her hangi bir kurumu okyanus ötesinden talimat alırsa, o kurumu da o kurumun başındakileri de tanımam.

Kriz nereye kadar devleşirse devleşir ve altta kalanın canı çıkar.

Trump’ı da çetesini de harcamaktan kolay bir şey yok. Onları sahanın her kısmında ezmek geçmek çok kolay iş. Lakin ben ve sistemim, sahanın her yerinde olamayız. Bazı şeyler uzuyorsa, gereksiz yere gerilmelere sebep oluyorsa, sahadaki alakalı bazı unsurların üzerlerine düşenleri yapmaması nedeniyle uzuyor.

ABD’deki, TR’deki, şuradaki, buradaki herkes böyle gerilmelerin altında ezilebilir. Ezilmek, sorunlar yaşamak istemiyorlarsa, akışı bozmayacaklar. Akışa ayak uyduracaklar. Üzerlerine düşenleri yapacaklar.

Görünen o ki Trump’a son darbeleri de hemen vuracağım, kimsenin beklemediği şekilde, çok ani ve şaşırtıcı şekilde Trump oyundan düşecek. Çünkü onların kararları, hamleleri, böyle bir sonu yaşamalarını zorunlu kılıyor.

Bu meselede de TR içi ve dışı bütün taraflar duruşlarını netleştirsin.

O Trump’ın suç dosyalarını yazmaya mürekkep yetmez. Çok sayıda ülkede derhal Trump’a karşı soruştumalar ve yargılamalar başlatacak hamleleri yapmak, o ülkelerin siyasi liderlerini bile bu yargılamaların içine katmak… ABD’de Trump’ın üzerindeki hukuki yükü bir anda bin katına çıkartmak, onun yanına onun destekçilerini de katmak, işi en tepelere kadar çıkartmak iki günü bile almaz. Hiçbir sansür tekniği de sahadaki hiçbir silahlı çatışma da bu yaşanacakları önleyemez.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

..

Bir Yorum Yazın