Şu otobüsleri de düzeltmediler, düzeltmeye de hiç niyetleri, istekleri yok


Ne gerek var masraf etmeye, tedbir almaya, insanlar ölsün, onlar için daha az zarar… İnsanlar umurlarında bile değil. Para kaybetmesinler, gerisi sorun bile değil.

Şu otobüslerin eni, boyu ve uzunluğu akıl alır şey değil. Bu orantıdaki araçların sık ve ölümlü kaza yapmaması teknik olarak mümkün değil.

Eni, boyu, uzunluğu derhal yeniden orantılanmalı, otobüslerin ölçüleri değiştirilmeli. Yarım otobüs dediğimiz araçların da ölçüleri orantılı değil, onlar da tercih edilmemeli.

Otobüslere gerekli şartlarda ek dingiller bile eklenmeli. Şimdilerde askeri araçlarda sık kullanılan çok dingilli ve buna rağmen çok sayıda tekeri aynı anda aynı yöne dönebilen sistem de kullanılmalı.

Bu da yeterli değil, yolcu kabini kısmında kağıt gibi yırtılıp parçalanmaya mani olacak tasarım ve malzeme de kullanılmalı. Yanmayan, alev almayan malzemeler de zorunlu tutulmalı. Bütün bunları yapsalar ve şu andaki otobüslerin satış fiyatıyla satsalar bile, yine de çok para kazanırlar.

Üç beş tane mason ve satanist, bütün dünya insanlığını sağılacak/sömürülecek inekler misali görüyor. Bir yığın ahmak gibi görüyor.

Araba sanayiinde hiçbir zaman gerçek rekabete izin verilmemiş. Verilseydi, böyle mi olurdu…

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın