Gurbetçiler acele ile geri dönüş yapmalı

Avrupa’nın ve Amerika kıtasının her yerindeki gurbetçilere, mümkün olabilen en kısa sürede ve panik yapmadan, sakince şartlarını ayarlayarak Türkiye’ye kesin/temelli dönüş yapmalarını hararetle tavsiye ediyorum.

Rusya Federasyonunun batı yarısında bulunan gurbetçiler de acele ile dönmeliler. Hususiyle Rusya’nın nükleer santraller bulunan, nükleer füzeler bulunan şehirlerinden ve sanayi şehirlerinden derhal uzaklaşmalılar. Çin’de de aynı tehlikeler/riskler var.

ABD’de hiç durulmamalı. En öncelikle kaçılması, terk edilmesi gereken ülkelerden biri ABD…

Hindistan’da da hiç Türk gurbetçi kalmamalı… BAE, Katar, Kuveyt, Mısır, Fas’da da kalmamalı.

Yunanistan, İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere, Güney Kore, Japonya ve benzerlerinde de çok vahim sorunlar yaşanacak. Devletlerin enerjileri, otoriteleri, işlerlikleri, bilişim sistemleri, orduları, her şeyleri çökecek. Akıl almaz patlamalar, yangınlar, gıda ve enerji sorunları yaşanacak. Peşi sıra yağma, cinayet, insan kaçakçılığı, tecavüz her yerde ve sürekli görülecek. Bunlara karşı koyabilecek bir sistem, bir devlet kalmamış olacak. Maliyeleri zaten çökük olduğu halde devletler arası bir organizasyonla hale gizlemeye, bastırmaya devam ediyorlar ama o afetler yaşandığında bunu da gizleyemez olacaklar.

Çok daha fazla ülkede/bölgede devasa sorunlar olacak ama öncelikle bu saydıklarım terk edilmeli.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın