Hatırlayanlar olacaktır

Yıllar önce açıkça yazmıştım. Düşen dişlerin yerine implant takılmasının çok çok yanlış olduğunu… İnsanın yaşı kaç olursa olsun, düşen dişinin yerine yenisinin çıkartılabileceğini anlatmıştım.

Temmuz 2023 tarihli bir haber…

“Japon bilim insanları, dökülen dişleri yeniden çıkarabilen bir ilaç için insan denemelerine başlamayı planlıyor. Eğer her şey yolunda giderse, klinik deneme önümüzdeki yıl başlayacak ve Japon medyasında bildirilene göre 2030 yılı gibi erken bir tarihte insanlar için bir diş rejenerasyon tedavisi hazır olabilir. 2021’de Kyoto Üniversitesi Tıp Enstitüsü’nden bir ekip, USAG-1 adlı bir proteinin farelerde diş büyümesini sınırladığını gösteren umut verici bir araştırma yayınladı. Fareler, protein üretimini kodlayan genin kapatılması ile serbestçe yeniden diş çıkarabildiler.

Daha sonra araştırmacılar, proteinin işlevini bloke edebilen ve fareleri yeni diş kümeleri oluşturmaya teşvik eden nötralize edici bir antikor ilaç tedavisi geliştirmeyi başardılar. Bu başarının ardından yapılan deneyler, insanlara daha benzer bir diş düzenine sahip olan gelinciklerde aynı etkileri gösterdi.”

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın