İki ülke beraberce sorunlarını çözebilir, güçlenebilir, devleşebilir.

Türkiye hür bir ülkedir. Son birkaç gündür yine dünya basınında yazılmakta olduğu gibi Türkiye, bütün taraflara karşı kendi siyasi dengelerini tesis eden, dış siyasette dünyanın gözlerini alan, tarafları hayranlık ve şaşkınlıkla karışık hallere düşüren bir ülkedir.

Türkiye, Ukrayna ile münasebetlerini de NATO ve AB’nin gölgesi, lüzumsuz ve dar kalıpları altında yapmak zorunda değil. Hızla doğan bir güneşe, herhangi bir şeyin gölge yapması da teknik olarak mümkün değil.

Ukrayna tarafı da isterse, Türkiye ile Ukrayna arasında savunma ve stratejik işbirlikleri de dahil olmak üzere, pek çok sahada ikili işbirliği anlaşmaları kısa süre içinde imzalanabilir. Türkiye’nin çok yakın gelecekte ziraat, hayvancılık, balıkçılık bunlarla birlikte içilebilir su ile temiz enerji alanında bir anda atacağı dev adımlarda Ukrayna da kazan-kazan tarzıyla iyi bir oyuncu ve ortak olabilir. Yapıldıktan binlerce sene sonra bile kullanılabilir olacak, devasa ve sürekli gelirler getirecek başka projelerde de beraber iş tutabilir.

İki ülke beraberce sorunlarını çözebilir, güçlenebilir, devleşebilir.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

Bir Yorum Yazın