Niye o kadar şaşırıyor ve sarsılıyorsunuz?


Asr suresi de hz Mehdi devrini haber veren surelerden biri… Asr, zaman demek. Çağ demek. Men etmek demek. Tutuklamak demek. Dün Hac suresine dair paylaşımlar yaptım. Hac suresinde geçen “saat” ile Asr suresinde geçen “asr” birbiriyle bağlantılı. Binlerce senedir beklenen o vakit ile alakalı…

Hz. Mehdi, insanlığı kötülükten men edecek. Üstelik bunu sadece nasihatla yapmayacak, kuvvet kullanarak, toplu ölümlere sebep olarak da yapacak. Yeni bir çağı başlatacak. Ankebut Ağına bağlı olan kişileri güçsüz düşürecek, köşeye sıkıştıracak, tutuklayacak ve insanlığa kötülük etmekten men edecek.

O asr yani çağ/devir başlarken, milyarlarca iki ayaklı taş da ölecek, temizlenecek. Mecazen iki ayaklı taş diyorum ama helak olarak ölenlerin arasında, Pompei halkı gibi, bir anda vücutları taşlaşarak ölenler de olacak. Çok büyük hadiseler, afetler yaşanacak. “Kıyamet öncesi kıyamet” denilebilecek o helak hadiseleri yaşanırken, ancak iman etmiş ve salih ameller işlemiş olan insanlar kurtulmuş olacaklar. Onlar afetlerde ölseler de ölmeseler de kurtulmuş olacaklar. Lakin diğerleri cehenneme dolacaklar. Diğerlerinden ölmeyen ve hayatta kalan bir kısmı ise, ölmekten beter olacaklar. Cehennemi dünya hayatında yaşadıklarını zan edecekler, akıl almaz acılar içinde zamanla ölecekler.

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

..

Bir Yorum Yazın