Daha da beter hale gelecek

Haber metni:

Pazartesi günü Peru hükümeti, sürekli sismik faaliyetin bölgeyi sallaması ve havaya bir zehirli gaz sütunu göndermesi sonrasında Ubinas yanardağının çevresindeki bölge için olağanüstü hal ilan edeceğini duyurdu.

Volkanın bulunduğu Moquegua’nın güney bölümü için acil durum ilanı bekleniyordu. Otárola, yakın çevrede yaklaşık 2.000 kişinin etkileneceğini söyledi; halkı sakin olmaya çağırdı.

Moguegua’nın bölgesel hükümeti, volkanın artan tehlikesini belirtmek için Pazar günü alarm seviyesini sarıdan turuncuya yükseltti.

Ubinas, Pasifik Okyanusu’nun altındaki tektonik levhayı çevreleyen sismik aktivite alanı olan “Ateş Çemberi”nin bir parçasını oluşturan Peru’daki en aktif yanardağdır.

Mevcut patlama 22 Haziran civarında başladı. Enstitü, 23-25 Haziran tarihleri arasında yanardağla ilişkili 402 deprem kaydetti.


Bölge kendine gelemiyor

İlerleyen zamanlarda daha da beter hale gelecek. Çünkü oradan bu dünyayı kötülükten kötülüğe sürükleyen yabancı, işgalci türler var ve hedefimizdeler. Bu dünyanın kurtulması için, acının ve göz yaşının durması için, gerekirse bütün Amerika kıtası, altıyla ve üstüyle birlikte çökertilecek.

Şu anlarda, Amerika kıtasının çok geniş çevresi bile, okyanusların altındaki çevresi bile perişan halde… Uzaylı türlerin teknolojik imkanları bile böyle bir saldıraya karşı koyamaz. Böcek sürüleri kadar acizler, çaresizler.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın