Hiçbir zaman insan gibi yaşayamadılar

Son beş bin yıldır insanlığın pek uğramadığı ve insan denilenlerin böcekler misali yaşadığı Çin’de, sıradan bir gün… Öyle bir topluluk ki Çinler, aslında Çingene oldukları için, binlerce yıldır hiçbir zaman insan gibi yaşayamadılar. Son beş senede Çin’den dünyaya yayılan milyonlarca videoda hep bu gerçek açıkça görülebiliyor. Uzaktan bakanlar bile Çin’in nasıl bir bela olduğunu kesinlik seviyesinde anlıyabiliyor. Onlarda düzgün yüz şekilleri, düzgün beden şekilleri, sağlıklı bir mantık, sağlıklı bir muhakeme, sağlıklı bir lisan/dil, temizlik, vicdan, merhamet, sabır, maneviyat yok. Onlar, binlerce sene önce bu şekilde kodlandılar ve hala bu şekilde, yani insanlık dışı şekilde yaşıyorlar.

Aralarından çıkan çok az sayıda istisnayı elbette tenzih ederim. Onlar da zaten kel aynak kuşları gibi azlar. Şuraya bakın, onca araç geçiyor. Caddenin iki yanında binalar var. Biri dahi durup müdahale etmiyor. O kadın, bir değil, onlarca kere bile kurtarılabilirdi. Son yıllarda, dünya genelinden aldıkları tepkiler nedeniyle, sanki toplumsal bir iyi niyet ve yardımlaşma varmış gibi göstermek istedikleri görüntüler de yaydılar. Lakin hepsi oyun…

O genetik kodlar düzelmeden ya da oralar toptan helak olmadan, o sorun düzelmez. Tek kendi içlerinde sorunlar da yaşamazlar, ilk fırsatta dünyanın başına bela olurlar. Böyle bir Çin’in dünya lideri, süper güç bir ülke olacağını hala iddia edebilenlere artık gülmüyorum bile… Gülüp geçmekten de yoruldum. Güya kültürlü, güya araştırmacı ve insanlara bir şeyler öğretecek aydın insanlar ama gözleri önündeki akıl almaz gerçekleri görmemek ve kabullenmemek için gözlerini bile kapatıyorlar. Böyle yapınca da Çinlilerden farkları kalmıyor. Zaten Türkiye’de bu şekilde davrananların çoğunda da Çingene genleri var. (Sürücünün Çin yasalarına göre daha az/kolay ceza almak için kadını yaralı halde bırakmadığı, kasten öldürdüğü iddia ediliyor)

Akademi Dergisi | Mehmet Fahri Sertkaya

..

Bir Yorum Yazın