Deprem riski yüksek olan bölgeler


Emareler, afet bölgesinde bir daha şiddetli deprem yaşanması ihtimalinin çok çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bu defa Maraş ve Hatay merkezli olmayacaksa bile oraları da yine etkileyecektir.

İşaretlediğim bölge için şu anlarda ve önümüzdeki 20 gün için yüksek risk var. Panik yapmadan tedbirli olmakta fayda var.

Kesinlik yok ama bu deprem yaşanırsa, işaretli bölgede çok yerler yıkılacağı gibi Güney Azerbaycan (İran) ile Azerbaycan’da da bazı bölgeler yıkılabilir.

Büyük şehirlerdeki bazı eski ve büyük hastaheneler hakkında yıkılma kararı verirken, art niyetli olmalarından şüphelenmek de gerekiyor.

Şehir hastahaneleri dedikleri çok büyük vurgun sistemlerine yatırım mı yapıyorlar yoksa gerçekten yıkılması gereken hastahaneler hakkında alınması gereken yıkılma kararını mı alıyorlar, bunu iyice ayırt etmek gerekiyor.

Bu hainlerin dini, kitabı, Allah’ı, vicdanı yok. İnsanlıkla en ufak bir bağları da yok ve her şey beklenir bunlardan…

Bu günlerde ya da yakın gelecekteki günlerden birinde Bursa da mahvolacak. Belki de yerle bir olacak. Ekran maymunlarıyla, mason ve çift kimlikli sözde uzmanlarla, vatan haini yetkililerle oyalanmak yerine, herkes kendi tedbirlerini almalı. Mümkün oluyorsa mahalleler, semtler kendi aralarında organize olarak tedbirler almalı.

Şu Maraş merkezli depremler yaşanmadan çok önce, en açık şekilde ve tekrarla “Devlet yok, o gün de olmayacak, herkes kendi tedbirini alsın” diye yazmıştım. “Tedbirler alıyor gibi görünüyorlar ama kandırıyorlar. Gerçekçi hiçbir tedbir almıyorlar. Afetler sonrasında nasıl kara para işleri yapacaklarına, insan ve organ kaçıracaklarına dair planlar yapıyorlar” da demiştim. “Hala milleti kandırıyor ve hiçbir tedbir almıyorsunuz, bari ceset torbaları hazırlayın” demiştim. Onu bile yapmadılar. Geçmiş yayınlara bakanlar bunları ve daha fazlasını hemen görecekler.

Doğrudan ya da dolaylı yollardan söylediklerimi işittikleri halde hiçbir şey yapmayanlardan bir kısmı için kefen de ceset torbası da bulunamadı. Battaniyeye, çuvala sarıldılar. Kepçelerle topluca gömüldüler. Çoğu da enkaz altında çürüdüler ve molozlarla birlikte kaldırılıyorlar şu anda…

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Kısasa kısas

Yakanı, yakarlar. Yıkanı, yıkarlar. Öldüreni, öldürürler. Topluca öldüreni, topluca öldürürler. Sivilleri öldürenin sivillerini de öldürürler. Süründüreni, süründürürler.

Buna hukukta “kısas” denir. Bağıra, çağıra ağlayamayacaksınız, lüzumsuz gürültü çıkartmayacaksınız. Sessizce öleceksiniz ve kalanlarınız da sessizce ağlayacaklar. “Ettiğimizi bulduk. İşte biz diğer milletlere bunca zamandır bunu yapıyorduk. Lanet olsun bize, biz insan değiliz.” diyeceksiniz.

Şimdiden hazırlayın kendinizi ve topluluklarınızı…

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi