Acele etmeliler


Almanya, İstanbul yanlısı bir duruşu resmen sergilediği andan itibaren, Almanya’ya düşmanlık yapanlar, İstanbul’un, İstanbul merkezli sistemin tamamının düşmanı olarak görülecekler. Gerekli karşılıkları da alacaklar.

Önce metafizik tekniklerle çok ağır darbeler alacaklar. Hemen peşinden siyasi, mali ve askeri dengeler onların üzerine yıkılacak. Sorunlarla boğuşmaktan gözlerinin önünü bile göremeyecekler. Düz yolda bile yürüyemez olacaklar.

İtalya’da hükumeti değiştirmek isteyenler için de vakit iyice daraldı. Onlar da somut adımlar atmaya başladıkları gibi İstanbul’un gölgesi altına girmiş olacaklar. Açık destekler görecekler.

Ayrıca bilinmeli ki bizim Yahudi karşıtlığımız ırkçılık tarzında değil… Sahabenin arasında Yahudi olanları vardı ve hiçbir zaman ırkçı tavırlar görmediler, dışlanmadılar, eziyet görmediler. Bizim nasıl Yahudilere karşıt olduğumuzu herkes biliyor. Bu nedenle, Yahudi ırkından olanlar arasında İslam dinini tercih ederek kardeşimiz olanlar, şayet samimilerse, bunu ilan etmekten ve bizimle irtibat kurmaktan hiç çekinmesinler. Onlar da İstanbul’un kanatları altına girsinler.

Yerin altıyla, üstüyle büyük bir çöküşe sürüklenen, çok büyük kayıplar yaşamakta olan ülkelere hep aynı şeyi söyledim, söylüyorum. Onların da kurtuluşu İstanbul merkezli sisteme samimiyetle uyum sağlamak. Altın kural çok net: Kimseye zarar vermeyen, kimseden zarar görmeyecek….

Bu taraflar, İstanbul ile derhal somut irtibatlarını kurmalılar. Bunca yıllık savaşın tazminatları olacağını da baştan kabullenmeliler. İstanbul yanlısı resmi açıklamalarını da zaman kaybetmeden yapmalılar. Bunu yapanlardan sinyal hemen kesilecek.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

..

Bir Yorum Yazın