Çimento yerine sağlıklı inşaat malzemeleri kullanılmalı

Beton karıştırıcılarının/mikserlerinin trafiğe çıkmalarına izin verilmesi, en başından beri hatalı bir karardı. Çok gecikmeli de olsa bu hatadan dönülmeli.

Daha dengeli ve daha tehlikesiz beton mikserleri geliştirilmeli ve mevcut beton mikserlerinin trafiğe çıkmaları kesinlikle yasaklanmalı.

Bu haliyle bu araçlar, en çok da yokuş aşağı ve yokuş yukarı giderken ve bir de viraj dönerken tehlike saçıyorlar.

Beton karıştırıcılarında en, boy, yükseklik, ağırlık ölçüleri/dengeleri daha iyi hale getirilmeli. Dingil/tekerlek sayıları artırılmalı. Sadece ön dingildeki tekerlekler değil, onlarla orantılı şekilde arkadaki çok sayıda dingilden iki dingildeki tekerlekler de dönmeli, manevra kabiliyetleri artırılmaılı. Ön tekerlekler hariç, eş zamanlı olarak diğer bütün tekerlekler fren yapabilmeli ve hepsinde çok güçlü/gelişmiş fren sistemleri olmalı. Bu araçların kullanıcıları çok sıkı ve özel eğitimlerden geçirilmeli. Bu araçların bakım ve muayenelerini ihmal edenlere aşırı yüksek cezalar verilmeli.

Hafriyat kamyonları için de aynı düzenlemeler yapılmalı. Her kamyonun hafriyat kamyonu ya da beton mikseri yapılmasına izin verilmemeli. Bu konuda da asgari standartlara zorlayan bir kalite yeterlilik belgesi sistemi işletilmeli.

Kısa bir geçiş süreci sonrasında, Türkiye’de çimento ve beton kullanılması da yasaklanmalıdır.

Çimento/beton, aşırı seviyede zararlı bir maddedir. Çimento, daha imalatı sırasında bile gezegenimize ve canlılara büyük zararlar veriyor. Kullanılması sırasında da ciddi seviyedeki zararları devam ediyor. Kuruduktan sonra da zararı devam ediyor.

Betonun radyoaktivitesi/enerjisi, insanların, hayvanların ve bitkilerin enerjisi ile çakışıyor ve çatışıyor. Bu enerji çakışmasına uzun süreli maruz kalan insanlarda sık sık kanser vakaları görülüyor. Ayrıca hayvanlarda ve bitkilerde de ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor. Beton, insan vücudunun kimyasını da bozuyor. Vücutta kimyevi bir zehirlenmeye daimi olarak sebep oluyor. Cilt sorunlarına, göz sorunlarına, soluma ve sindirme sistemlerinde sorunlara sebep oluyor. Çimento kullanılarak elde edilen beton, insanların kendilerini sürekli huzursuz hissetmelerine de sebep oluyor.

Söz konusu kısa süreç boyunca inşaat sanayiinde yeniden toprağa, topraktan ve kumdan elde edilmiş yeni nesil dayanıklı maddelere yönelmek gerekiyor. Süreç boyunca toplumu da her fırsatta doğru bilgilendirmek ve yönlendirmek gerekiyor.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın