Kesinleşti


ABD dolarının rezerv para olmaktan çıkacağını ifade ettikten sonra, hangi para biriminin yeni rezerv para birimi olacağını ifade etmek hususunda, Türkiye’deki yorumcuların zorlandıkları görülüyor.

Çok kısa süre sonra ABD dolarının çok değersiz bir paraya dönüşeceği, dünya genelinde büyük dalgalanmalar, büyük denge değişiklikleri yaşanacağı ve devamındaki süreçte Türk lirasının hızla dünya genelindeki rezerv para birimi olacağı gözler önündeki gerçek. Dünyanın yeni rezerv para biriminin Türk lirası olacağı çoktan kesinleşti. Bütün hakkaniyetli değerlendirmelerin sonu buna çıkıyor. Bütün göstergeler bunu gösteriyor.

Bu şartlarda bu gerçeği açıkça ifade etmelerinin vakti geldi ve bunu ifade etmekten çekinmeleri artık çok mantıksız duruyor.

ABD ile birlikte Rusya’nın ve Çin’in ve AB’nin de çöktüğü zaten açıkça gözler önünde… Başka bir deyişle, dünya üzerindeki küreselci sistem çöktü.

Böyle kişilerin damarlarında artık kan değil, mfs ve Akademi Dergisi dolaşıyor. Bunca yıldır Akademi Dergisi takip ede ede yol aldılar ve hala almaya çabalıyorlar. İstanbul’un dünya genelinde nelere sebep olabildiğini, her seferinde daha da fazla şaşırarak tekrar tekrar gördükten sonra bile, hala İstanbul’u hiçe saymaya dönük mücadeleler vermeleri de beyhude bir çaba… Bir mantıksızlık eylemi…

Daha fazla direnmenin kimseye faydası yok. Bir mantığı da yok. Artık herkes açıkça mfs, Akademi Dergisi, İstanbul diye diye konuşmak ve yazmak zorunda… Bunu yapmamak için direndikçe, kendi itibarlarını kendileri yıkıyorlar. Kendi geleceklerini de kendi elleri ile yıkıyorlar. Konuşurken, yazarken, taşları yerine koya koya konuşamıyor, yazamıyorlar.

Böyle ilerlemek hususunda ısrar ederlerse, ABD ile ve ABD doları ile aynı akıbeti paylaşacaklar.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

..

Bir Yorum Yazın