Doğu ile Batı arasındaki mesafe açılıyor


Asya, ABD’den ve İngiltere’den hızla uzaklaşıyor. Çok yakında bu, çok daha net görülür olacaktır. Asya’da çok sayıda lider ve hükumet peş peşe oyundan düşebilir.

Asya’daki yatırımcılar, aklı başında etkili ve yetkili kişiler, batı dünyası ile birlikte boş yere batmak istemiyorlar. Yollarına İstanbul ile devam etmek istiyorlar.

Japonya iflas etti ve Japonya’nın başındaki idareciler, daha fazla batı yanlısı siyaset yapamaz haldeler. İçten, Japonya içinden gelen büyük baskıya hızla boyun eğmekteler. İstanbulla bir anlaşma imkanı bulmak peşindeler.

Çin iflas etti ve Çin’in içindeki aklı başında kişiler de aynı kanaatteler. Aynı yönde gayret ediyorlar ve İstanbul ile ortak hamleler yapabilme imkanı yakalamak istiyorlar.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyeleri içinde bile son süreçte çok sayıda kişi kanaat değiştirdi, değiştiriyor. Bundan sonra Ankebut Ağında kalmanın işe yaramayacağını, mantıksız olduğunu, Çin devletini ve Çinli yatırımcıları kurtaramayacağını kabullendiler.

Dünya dengeleri artık daha büyük bir hızla değişiyorken, Kore’de de her an her şey olabilir. Ne olacaksa olmalı ve Kore’nin kuzeyi ile güneyi artık birleşmeli. Dünyanın bu sorunu da hızla çözülmeli. Ankebut Ağının tepe isimlerinin istedikleri değil, hukukun, adaletin gereği olmalı. Kore’yi ikiye bölen müdahalelerin hepsi hukuksuzdu.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

..

Bir Yorum Yazın