Alamayan, iş yapamayacak


Çok yakında Türkiye’de doğru düzgün ve bağlayıcılığı olan bir “Kalite yeterlilik belgesi” sistemi olacak.

Yurt dışından Türkiye’ye ithalatı yapılmak suretiyle ya da Türkiye’de imalatı yapılmak suretiyle, Türkiye içinde satışı yapılacak her şeyde kalite yeterlilik belgesi zorunluluğu olacak. Bu belge, bütün sektörleri kapsayacak.

Ucuza ya da çok ucuza satılan ve sağlığı bozan ya da kısa sürede bozulup çöp olan şeylerin Türkiye’ye girmesine ya da Türkiye’de imal edilmesine asla izin verilmeyecek.

Hizmet sektöründe olup da alanındaki hizmeti asgari kalitede veremeyenler de bu belgeyi alamayacaklar ve faaliyetleri kısa sürede durdurulacak.

Öyle ki son yıllarda her yerde mantar gibi çoğalan sözde üniversitelerin, gerçekte vurgun çarklarının hepsi bile… Ya bu belgeyi alabilecek asgari kaliteye, yeterliliğe hemen ulaşacaklar ya da faaliyetleri durdurulacak.

Bu sistem sayesinde Türkiye her sene yüzlerce milyar dolarlık tasarruf sağlayacak. Para, emek, zaman israfının önüne büyük oranda geçilecek. Bu sayede de enflasyonla savaşılacak. Bu sayede de anlaşmazlıkların ve davaların sayısı dibe çekilecek. Kamu kurumları da vatandaşlar da gereksiz masraflar yapmayacaklar, boş yere vakit de kaybetmeyecekler.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın