Akademik rüya tabirlerinde bu gün… | Rüya tabirleri

(Bu yayın, Mehmet Fahri Sertkaya’nın sosyal medya uygulamasında bir takipçisi ile yazışmasının tek taraflı olarak yayınlanmış halidir)

Akademik rüya tabirlerinde bu gün…

Şok, şok, şok!
Deprem olacak sayın takipçiler…

“Rüyamda deprem oldu büyük bir gökdelen yikildi 10 bin kişi öldü dediler o binada
Aynı rüyayı bu gece 3 kez gördüm 3.cusunu tvden izledim yıkılışını”


Gökdelen burada bir borsayı ya da büyük bir holdingi ya da büyük bir şirketi temsil ediyor…

Yıkılmak, gerçek manasına geliyor. Aniden yıkılacak olması anlaşılıyor.

Aynı gecede aynı rüyanın üç kere görülmüş olması, kısa süre içinde üç farklı yerin yıkılacağı manasına geliyor. Üç borsa, üç büyük holding, üç büyük şirket olabilir. Ya da biri borsa, biri holding, biri şirket de olabilir.

Televizyon da gerçek manasına geliyor. Bu yıkılışlar basında, medyada haber olacak, herkes izleyecek demek.

Rüyada televizyon ya da gazete görmek, bütün toplumu, bütün ülkeyi ya da bütün insanlığı ilgilendiren hadiseler yaşanacağı manasına da gelir.

Rüyaya bakarak, bundan fazlasını göremeyiz ama sahadaki manzaraya, sahadan elde edilmiş istihbarata da bakarsak… Rüya ile yan yana getirirsek…

Türkiye’de borsanın batacağına, çökeceğine hiç şüphe yok.

Bu rüya ayrıca Akbank ve Sabancı holdingin batmasını da haber veriyor olmalı, çünkü hallerine dair hiç iyi şeyler duyulmuyor.

Yine, ABD borsasının batmasına da delalet ediyor olması ihtimali çok yüksek. Zaten Türkiye’de borsa çökerse, ABD’de çökmeme ihtimali yok.

ABD’den pek çok şirket, kendi paralarını, adeta çalarcasına hamleler yaparak, yurt dışına kaçırmanın yollarını arıyor. Ankebut Ağının, mason tarikatının baskıları ile hala paralarını ABD’de tutan şirketler de artık bir şekilde paralarını kaçırmanın çarelerini arıyorlar. Bunlar büyük bir ya da birkaç şirketin içini bir anda boşaltacakları için de bu rüya görülmüş olabilir.

Yine, zaten batak halde olup, son yıllarda hep suni müdahalelerle ve türlü organize suçlar işlenerek ayakta tutulan Tesla’nın açıkça batmasına delalet ediyor da olabilir.

Rusya ve Çin de hiç iyi sinyaller vermiyor. Oralarda da borsalar çökebilir ve büyük şirketler aniden yıkılabilir. Lakin onların, ABD ile Türkiye’nin hemen ardından yıkılması ihtimali bana daha yüksek geliyor.

Bakalım ne olacak ama bunlardan biri ya da birkaçı ya da çok benzerleri olacak.

Rüyalarda genellikle birebir sayılar, rakamlar, değerler gösterilmez. Rüyada yüz lira gösteriliyorsa, o belki de yüz milyar lira demektir.

Rüyada yüz kişi gösteriliyorsa, o belki de yüz bin kişi demektir. Genelde sayılar, gerçek hayattaki karşılığının çok çok altında gösterilir.

Bu rüyada yıkılan gökdelenlerden biri Koç holding de olabilir. Koç holding de batak halde ve zorlamalarla ayakta tutuluyor. Kara paraların iyice kesilmiş olması, bundan sonra hiç değilse kısa sürede kara para işlerinin yoluna girmeyecek olması, Koç holdinge dair ümitlerini bile bitirdi. Daha fazla ayakta tutulması çok düşük bir ihtimal.

İsminin Akbank olması kimseyi aldatmasın. Tamamen kara para işleri için faaliyette olan o bankada kocaman delikler, açıklar var. Başka zaman olsa bunları her şeye rağmen kapatırlardı kara paralar ile… Lakin dünyanın her yerinde kara para akarları neredeyse kurudu. Şu şartlarda o delikleri kapatmaları imkansız. Sabancıların uyuşturucu gemileri de hep denizlerde sorunlar yaşadı. Anlatması uzun gider, çok büyük bataktalar.

Sabancılar “İran’dan bilgisayar korsanları saldırı yapıyorlar. En kısa sürede sistemdeki aksaklıklar düzeltilecektir” diye ya da benzeri şekilde açıklamalar yapıp, saatler içinde kendileri bankanın içini boşaltsalar, hiç şaşırmam. İlerleyen zamanlarda Akbank’ın ATM’lerine haciz müdürleri ile ekipler gitse ve sökülen bankamatikler açık artırmalarda satılarak mağdurlara üçbeş kuruş dağıtılsa, hiç şaşırmam.

O gökdelenler Google, Amazon, Meta ve benzerleri de olabilir. Alibaba bile olabilir. Çünkü dünyanın doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde, Ankebut Ağının büyük şirketleri ve holdingleri hep batak hallerdeler.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın