Deprem olmuş diyorlar…


Ne tuhaf, ben hiç hissetmedim. Benim bu mekanım sallanmıyor mu, nedir böyle, kaç depremdir aynısı yaşanıyor ve ben depremlerin çoğunu hissetmiyorum.

Oysa, depremin söylemek istemedikleri merkez üssü de Kartal… “Tam dibimde deprem olmuş” desem, yeridir, doğrudur. Atmışlar topu Marmara denizi açıklarına…

Daha önce yaşanan Kartal depremi denilen şey de aynı böyle olmuştu. Sonra paniklemişlerdi, haber metinlerini değiştirip merkez üssü Yakacık demişlerdi. Sanki Yakacık buraya uzak. Bulunduğum koordinattan dümdüz Kuzeye biraz çıkıyorsun, orası Yakacık… O vakit de her sahada büyük gerilme ve restleşme vardı. O vakit de Ankebut Ağı çok perişan haldeydi ama şimdiki haline kıyasla çok iyi haldeydi. Şimdi dibi gördü.

Son Düzce depremi suni deprem saldırısı olduğu gibi, bu da bir suni deprem saldırısıydı. Aslında, son seneler içinde onlarca kere yıkılacaktı bu koca şehir ama izin verilmiyor. Bunlar beni aşan kararlar.

Hız kesmeden her yeri germeye, yakmaya, yıkmaya devam edeceğiz. Bizim hukukumuz var, masumlara zarar vermedik, vermiyoruz, vermeyeceğiz. Yanıyorsa, yıkılıyorsa bir yerler ve ölüyorsa birileri bizim sebebimizle, hak etmişler demektir.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın