Ve emir geldi, Mehmet Şimşek konuştu…


Mehmet Şimsek: “Sürekli para basılıyor, böyle enflasyon mu düşer? Zam yapmayın demekle enflasyon düşmez. Büyük tsunami geliyor.”

“Göreve dönmem. Zaten bana bırakmazlar. Dönmenin anlamı olmaz.”

“Açılışa katılmayı ben istemedim, onlar ayarladı.”

İngiliz piyonu Mehmet Şimşek, aldığı talimatlar gereği konuştu. Kimsenin o tsunamiyi durdurma, engelleme gücü kalmadı. Şimdi “Mehmet Şimşek şöyle dedi, işte böyle oldu. Borsa şöyle, piyasa böyle, döviz kuru böyle oldu. Üstelik falanca ile filanca da onu destekledi.” diye millete/adamlarına malzeme veriyorlar.

Aksi halde yine açıkça devasa mali kriz yaşanacak hatta şu anda yaşanıyor, büyük bir hızla tsunaminin dalgaları yükseliyor ve sahile yanaşıyor, lakin sebebini izah edemeyecekler. İstanbul, mfs falan diyemezler. Bu, yıllardır oynadıkları bir taktik…

Sadece Türkiye’de değil, pek çok ülkede bu taktiği oynuyorlar.

Uçaklar düşüyor, bir numara oynuyorlar. Gemiler akıl almaz şekilde bozuluyor, başka bir danışıklı numara oynuyorlar. Boğazlardan kara para gemileri geçemiyor, ona da sigorta, sis, bir şeyler bahane etmeye çalışıyolar.

Suriye’ye askeri operasyon yapmalarına izin vermiyorum, ona da bir kılıf uyduruyorlar. Dünyada olumlu gelişmelere sebep oluyorum, onları da sahipleniyorlar. Mesela Rusya-Ukrayna mücadelesinde Türkiye’nin baştan beri kendi başına kaptan olmasını, ortada kalmasını sağlıyorum, Tayyip’e Nobel barış ödülü vermeyi konuşuyorlar. Tahıl koridoru denilen şeyi sağlıyorum, övünmesi Tayyip’e bırakılıyor. Numaranın bini bir arada… Hem de onlarca devletin liderleri ve hükumetleri, bu numaraları birlikte oynuyorlar. Sadece bu meseleye dair saatlerce sesli anlatılacak hadiseler, dengeler var.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın