Ne diyorsunuz?


Bende biraz para var. İsterseniz borç veririm ama malum risk çok büyük. Oran da çok büyük olur. Ne diyorsunuz?

Bizde gayr-i müslimlerle faizli alış verişe cevaz var, biliyorsunuz… Aslında geçmişteki hak peygamberler zamanında yani daha önceki hak şeriatlarda da gayr-i müslimlerle faizli alış veriş yapmaya hep müsaade vardı. Yahudiler, kendileri aralarında faizli iş yapmayıp da Yahudi olmayanlarla faizli iş yapma kültürüne, bu temelden çıktılar.

Şu ikinci paragrafı yazarken geçen süre içinde bile karar değiştirdim. Çünkü şu halde size borç vermek, karanlığa kurşun sıkmak kadar mantıksız bir iş…

Çok yakında

Şunu da yazayım artık, içimde kalmasın. Kaç aydır yazacaktım, hep erteledim…

Çok yakında kendime muazzam bir mekan tesis edeceğim. Çok büyük ihtimalle İstanbul’un Anadolu yakasında, boğaza yakın olup da çok yakın da çok uzak da olmayan bir mekan olacak.

Paralarını, değerli evraklarını, altınlarını ya da diğer değerli madenlerini/mücevherlerini koyacak güvenli yer bulamamış olan taraflara, bu mekanda kiralık kasa hizmeti vereceğim. Özellikle üçüncü dünya savaşının her an patlak vermek üzere olduğu şu günümüzde, tarafların tamamına yakının böyle bir mekana ve hizmete ihtiyacı olacak.

Hiç kimsenin hırsızlık yapamayacağı, yangın çıkartamayacağı, bombalayamayacağı, yıkamayacağı muazzam bir mekan olacak. Metafizikle de zarar verilemeyecek, uzaylı teknolojileri ile de zarar verilemeyecek bir mekan olacak.

Buraya parasını teslim eden tarafların paralarını da hiçbir işe yatırmayacak ve değerlendirmeyeceğim. Taraflar buradaki paralarını, değerli evraklarını ya da değerli madenlerini, istedikleri zaman hemen alabilecekler. Lakin bu hizmeti vermenin karşılığı olarak onlardan ücret alacağım.

Şu anda kesin bir kararım yok ama taraflar arasında yeterince dürüst karakterli olduğunu değerlendirdiklerime, benimle kâr-zarar ortaklığı anlaşması yapmaları imkanı vereceğim. Gireceğim devasa işlerin bazılarında kâr-zarar ortağım olabilirler. Kendileri hiçbir iş yapmadan paraları çalışır, faizsiz, temiz ve büyük kazanç elde edebilirler. Kazanırsak beraber kazanmış oluruz, kaybedersek beraber kaybetmiş oluruz. Eğer her şey planladığım gibi giderse, faize yatırarak kazandıkları para, bu ortaklıktan kazanacakları paranın yanında hiç kalır.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın