Gerçekçi olun


Borsayı ayarında tutmak için yapılan kara ve hukuksuz müdahaleler beni çok da rahatsız etmiyor. Çünkü bu müdahaleler aslında düşmanlarımın dibini oyuyor. Daha çok para kaybediyorlar, daha çok zarar edip batacaklar. Daha derin krizle batacaklar.

Üstelik, şimdiden sonra kimse borsayı, döviz kurunu ve piyasayı suni müdahalelerle daha fazla kontrol altında tutamaz. Benim bu hususta bir endişem, şüphem yok.

Bu borsanın, bu krizin altında Türkiye kaldığı kadar, ABD kaldığı kadar Araplar da kalacaklar.

Devamında öyle de böyle olsa, bütün dünya krize girecek.

Şu anda TL/Dolar gerçek kuru 90 liranın altında değil. Üstelik dolar da eş zamanlı olarak büyük değer kaybediyorken bu böyle… Şu anda dünyada Ankebut Ağına bağlı onlarca ülkenin ekonomik verileri ve döviz kurları bile gerçek değil. Organize bir faaliyetle dünya genelindeki devasa bir krizi bastırmaya, açıkça ilan etmemeye çalışıyorlar. Bu maksatla HAARP bile yoğun olarak kullanılıyor. Aşırı soğuk havalar, aşırı yağışlar, fırtınalar bile yapılıyor. Milletlerin olağan hayat akışı ve harcamaları bastırılıyor.

Herkes akıllı olsun. Bu son hamleleriydi ve buradan sonra bu krizi daha fazla gizleyemezler ve bastıramazlar.

Koskoca millet, aylardır dolar ve euro kurlarının sabitlenmesine nasıl tepki göstermez. Kim nasıl, neler yaparak bu kurları sabitleyebilir? Bunların hepsi ahmak avutma sistemi… Gerçek mali değerlerle yüzleşmenize sadece dakikalar kalmış bile olabilir.

Yine el birliği ile frenlemek isteseler bile en fazla iki üç gün oyalanırlar, sonra patlayan yine patlayacak. Tsunami dedikleri şey her yeri yıkıp geçecek.

Gerçekçi olun, zararın neresinden dönerseniz kârdır.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın