Türkiye’ye bunlardan çok lazım


Şu gibi helikopterleri yapmak artık oyuncak yapmak kadar kolay iş…

Bunlardan imal etmek için çok büyük fabrikalar, imalat bantları kurmak da gerekmiyor. Hatta istenirse, motoruna kadar tamamen yerli ve milli bir proje çok kısa sürede hazırlanır. Her bir parçası başka bir yerli imalatçıya ürettirilir.

On bin adetlik helikopter için gereken bütün parçalar kısa sürede Türkiye’de imal ettirilir ve birkaç bin helikopter kısa sürede Türkiye’de montajlanır. Montajlanmamış olan diğer parçalar da yedek parça olarak elde tutulur. Bir süre sonra daha fazla helikoptere ihtiyaç duyulursa, elde hazır olan parçalardan yeni helikopterler de kolayca ve kısa sürede montajlanır.

Farklı tarzlarda da çalışılabilir. Sürekli imalatı devam eder ve bütün dünyaya da satılabilir. Kesin olan şu ki bu gibi helikopterlerden çok yakında Türkiye’ye en az binlerce adet lazım olacak.

Şehirlerde çıkan büyük yangınları söndürmede, fabrika yangınlarını söndürmede, kimyasal madde yangınlarını söndürmede, orman yangınlarını söndürmede kullanılacaklar. Yangınlara sadece su değil bazı sıvı ve de toz özel kimyevi maddeler de atacaklar.

Ülke genelinde, toplamda on binlerce kilometre uzunluğunda kanallar yapılırken, dağlar ve kayalıklar tıraşlanırken, sahil şeritleri düzenlenirken, şantiyeler oradan oraya nakil edilirken bu helikopterler de kullanılacaklar.

Şantiye çalışanları taşınırken, çalışanların ikamet ettiği tak-sök binalar taşınırken bu helikopterler hep kullanılacaklar. Bunlar her sahada bizim elimiz ayağımız olacaklar.

Köprüler, bazı büyük viyadükler yapılırken, bazı yerlerde ana oto yolları yapılırken de bunlar kullanılacaklar. Dağlardan, tepelerden yüksek gerilim hatları geçirilirken de yüksek gerilim hatları zamanla tamir edilirken ya da yenilenirken de bu helikopterlerden kullanılacak.

Fabrikalarda imal edilen ve yerine taşınıp da montajlanan bina sistemine geçtiğimizde ki çok yakın süreçte geçeceğiz, bu helikopterler havadan nakliye aracı olarak kullanılacaklar. Hazır duvarları, kolonları, zeminleri, tavanları taşıyacaklar.

Devasa deniz platformları ile kara arasında, çalışanları götürüp getirmede ve ihtiyaç maddelerini ve de el aletleri ile bazı araç gereçleri götürüp getirmede kullanılacaklar.

Pek çok özel şirketin sahipleri, yakın ekipleriyle birlikte saha çalışmalarını düzenli olarak takip edip yönlendirmek için bu helikopterlerden kullanacaklar. Önde gelen mühendislik ekiplerinin kullanması için bu helikopterlerden satın alacaklar.

Askeri maksatlarla da kullanılacaklar. Askeri personelin, bazı askeri araçların ve mühimmatın hava yoluyla kısa sürede taşınmasında çok işe yarayacaklar. Sadece ordumuza bunlardan birkaç bin tane hemen lazım. Bu helikopterlerden askeri ambulanslar da yapılacak. Ana hatları aynı olsa da detayları farklı farklı olan birkaç modeli olacak. Ya her şeyi aynı olacak da farklı farklı gövdeleri/kabinleri olacak. Uzun ve geniş kabinlerinin bazıları personelleri taşımak için, bazıları sıvıları, bazıları da katı yükleri taşımak için olacak. Bazıları ise ambulans kabini olacak. Böylece bir tek model olan helikopter, kısa bir sök-tak işlemi sonrasında değişik maksatlarla kullanılabilir bir hale getirilebilecek.

Herhangi bir harp ya da büyük askeri operasyon sırasında hava ambulansları olarak da kullanılacaklar. Yine ülkemizde büyük afetler olduğunda da ordumuzun hava ambulansları olarak acil destek verecekler. Ordumuzun acil yakıt desteğine ihtiyaç duyduğu yerlere havadan yakıt nakli yapacaklar. Bunların denize konabilenleri ve açıktaki deniz zırhlılarına yakıt, erzak, personel, malzeme ve mühimmat taşıyanları da yapılacak. Ya da denizde batmasına mani olan aparatlar da helikoptere ve sök-tak sistemli gövdesine sonradan takılıp sökülebilecekler. Bu helikopterlerin bu maksatla ve izah ettiğim tak-sök sistemleriyle kullanılması bile ordumuzda çok çok büyük tasarruf sağlayacak ve ordumuzu çok güçlendirecek.

Dağları, kayalıkları tıraşlayacak olan çok ayaklı ve tekerleksiz araçların nakil edilmesinde, çalışma noktalarına bırakılmasında bu helikopterlerden kullanılacak. İçi lav doldurulmuş olan özel kasaların/konteynerlerin deniz platformlarında taşınmasında da kullanılacak.

Bu helikopterler büyükçe sivil hava ambulansları olarak da kullanılacaklar. Kaza ya da afet noktalarından aynı anda çok sayıda yaralıyı kurtarıp hastahanelere götürmekte kullanılacaklar.

Yapılacak helikopterlerde iktisat ön planda tutulacak. Hem sağlam ve uzun ömürlü malzemeden yapılacaklar hem de az bakım isteyecekler. Arızaları düşük masrafla tamir edilebilecek. Yedek parçaları çok bol olarak ve uygun fiyatla bulunabilecek. En mühimi de yakıt içmeyecek. Bir şekilde bu helikopterlerin yakıt masraflarını düşürmenin yolu bulunacak. Türkiye bunların hepsini şu anda tamamen yerli ve milli imkanlarla ve şaşırtacak kadar kısa sürede yapabilir. Proje kısmında da imalat kısmında da satış kısmında da başka ülkelerin ve o bilinen büyük şirketlerin desteklerine ihtiyacı yok.

Türkiye’de gerçekten Türk birileri bu işe girmezse, kesinlike ben gireceğim. Çünkü bu, olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi…

Yukarıda izah ettiğim helikopterler yapılınca hava araçlarındaki kazalarda can kayıpları da azalacak.

Çünkü, tak-sök kabin sistemi kullanılacak. Sivil ya da askeri personeller ya da hastalar ya da afetzedeler taşınırken kullanılacak olan kabin, istendiğinde havada iken helikopterden ayrılabilecek.

Helikopterin motoru ya da motorları alev aldığında… Bir sebeple helikopterin kontrolü kaybedildiğince ve düşüşe geçtiğinde… Eğitimli olan personellerden herhangi biri peş peşe birkaç kolu çekecek. Prosedürü uygulayacak ve içinde insanların bulunduğu o kabin, helikopterin ana gövdesinden ayrılacak.

Kabin kısa süre dikine irtifa kaybedince otomatik olarak özel paraşütlerini açacak. Kabin, paraşütlerin desteği ile yere mümkün olduğu kadar yumuşak bir iniş yapacak. Her ihtimale karşı bu kabinlerde yangın söndürme tüpleri ya da kendi bünyesinde bulunan daha gelişmiş yangın söndürme sistemleri de olacak.

Can kayıplarının büyük oranda önüne geçilmiş olacak.Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın