Milli muharip uçağı denilen şu şey, uçan bir tenekeden ibaret…


Şunun gibi bir gövde yapmak ve bu gövdeyi sorunsuz şekilde havada uçurmak, günümüzde üç gerçek mühendisin en fazla üç haftasını alır. Üstelik bu mühendisler şahsi ve dar imkanlarını kullanarak bunu yapabiliirler.

Lakin yapılan ve uçan şeye gerçek bir muharip uçak denemez. Bu gibi uçakları model uçaklar yapanlar bile yapabiliyorlar, havada sorunsuz uçurup görüntülerini çekiyor ve paylaşıyorlar.

Mesele, bütün detaylarına kadar gerçek bir muharip uçak yapmak, bunu gerçekten yerli ve milli imkanlarla yapmak. Bunu yaparken de milleti soyup soğana çevirmemek…

Oysa hala ortada tek pervaneli bir eğitim uçağı olan Hür kuş bile yok. Onu bile yapmadılar, orada bile yalanlar söylediler, soydular, çaldılar, zimmete geçirdiler. Kandırmaya da doymadılar.

AKPKK’nin şu gibi dolandırıcılıklarına alet olanlar, ta basın ve medya ayağına hatta sosyal medya ayağına kadar, hep yargılanacaklar.

Şu model uçakları yapanlar, ihtiyaç duydukları pek çok iç parçayı bile kendileri yapabiliyorlar. Hatta bu kişiler arasında, uçağa lazım olan jet motorunu sıfırdan yapan, her safhasını kayda alıp Youtube’da paylaşanlar da var.

Bu gibi uçakları yapan mühendislerden, daha büyük ve içine pilot oturan, kontrol ekranları ve tuşları olan bir uçak yapmasını isteyin, yaparlar. Lakin ona da gerçek bir uçak denilmez.

Yine söz konusu kişiler, dış görünüşleri birbirinden çok farklı olan ve çok gerçekçi görünen yüzlerce İHA ve SİHA da yapabilirler. Dışarıdan hazır parçalar, devreler ve silahlar alarak, bunları İHA’larına takabilirler. O İHA’lar da sorunsuz şekilde uçarlar ve bombaları da istenilen noktalarda bırakabilirler. Bunları yapmak artık oyuncak yapmak kadar basit ama o boyda ve o özelliklerde yapsalar bile, gerçekte ihtiyaç duyulan bir İHA yapmış olmazlar.

İşte bir İngiliz ihanet projesi olan Baykar’ın yaptıkları da gerçek uçaklar ve İHA’larla, şu hobi uçaklar arasında sıralamaya girecek modeller… Aslında yaptıkları gerçek bir iş, başarı, proje yok. Baykar üzerinden de türlü ihanet işleri ve kara para işleri çevirmekle meşguller.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın